Citat:
Ursprungligen postat av
torstenferdinand
Högerextrema nötter kan väl också sluta lämna öppen kasse åt vänstern hela tiden kanske?
Det kan man ju drömma om. Problemet där är att just nötter, kompletta galningar, som vartenda ett av de psykfall som har gått bananas med vapen, inte tänker så strategiskt. De vill skjuta! De har personliga demoner att bekämpa och sina egna liv att ta på spektakulärast möjliga sätt. Det finns i princip
inga högerextrema (vare sig med objektiv eller massmedial definition) företrädare eller organisationer som förespråkar sådana här våldsaktioner, men det har aldrig hindrat enskilda psykfall från att göra vad de vill.
Och som synes i t ex detta fall så spelar det ingen roll för journaktivister att GM faktiskt inte var högerextrem och inte delade åsikter med några av de organisationer eller partier som ibland beskrivs som "högerextrema" och som nu fördöms för sin påstådda medskyldighet (t ex AfD). GM
sköt blattar och måste därför användas som slagträ mot alla som på minsta vis tycker det kan vara litet problematiskt att Tyskland försvinner.