Citat:
Ursprungligen postat av
Skribent-1
En teori kan vara att det inte alls är gärningsmannen som lämnat DNA-spåret, Leif GW Persson sa ju att det var långt ifrån säkert. Då kan träffarna ha skickat iväg polisen på fel spår.
Ja personer med kopplingar till gården kan ju hävda att DNA hamnat där av olika anledningar.
Jag fattar inte varför polisen inte kom fram till någon misstänkt öht, dottern Barbro och brodern Vidar blev väl kallade men släpptes, dottern misstänkte sin farbror i podcasten.
Är det någon som kan hur polisen jobbar så är det Vidar, han kunde garanterat förvilla polisen med tex kreditkortet, medan man egentligen letade något annat, dokument om gården, arvshandlingar, med mera, kreditkortet var helt klart ett villospår eftersom det fanns pengar kvar i Tors jeans i sovrummet.
Men frågan är vad Vidar skulle tjäna på mordet, ingenting annat än något gammalt tjafs, dom hade ju inte pratat på flera år, dessutom är det ju minst två personer som varit på brottsplatsen. En ensam person hade troligen inte heller klarat att flytta på liken.
Jag tror ändå dom 10.000kr har med mordet att göra, kanske inte direkt men indirekt, det var förmodligen en del av en svartbetalning till någon släkting eller granne. Tor kanske skulle använda pengarna den dagen för att köpa något, men av någon anledning uppstod tjafs och Tor dräptes. Sedan råkade Gerd vara där och hon visste vem mördaren var, det gick inte att ta miste på.