Citat:
Ursprungligen postat av
Dendummasillen
Inte när man på 10.000 meters höjd inte ser en skymt av kurvan, nej.
Men det förstår inte du, då din religiösa tro inte tillåter dig att tänka för dig själv.
Och hur vet du att du någonsin flugit på 10 000 meters höjd?
Du litar blint på pilotens ord eller på nån bildskärm i planet som säger att planet befinner sig på 10 000 meters höjd. Detta alltså trots att flygbolagen pratar om sina storcirkelrutter och sånt som bara är vettigt om jorden är ett klot och inte platt.
Sitter man vid en fönsterplats så kan man för det mesta får position och höjd på GPS:en. Dvs jag kan få det.
Den som tror att jorden är platt måste uppenbarligen tro att den påstådda funktionen i GPS-systemet är rent hittepå och fejk. Du kan uppenbarligen inte lita på GPS:en. Det fejkar de ju som de vill.
Så berätta nu för oss hur du själv mätt upp flyghöjden. Alltså inte hur man skulle kunna göra det för det kan vi som förstår matematik och fysik räkna ut.
Vi vill veta hur du redan gjort, du som är en sån "kritisk tänkare" och inte en del av den dumma fårskocken. För inte har du väl litat blint på dessa "10 000 meter" utan att ifrågasätta det tidigare?
Jorden kanske är klotformad men mycket mindre än vad flygbolagen påstår. Därför kan de inte flyga på mer än 3000 meters höjd utan att folk reagerar på att horisonten ser krökt ut. Detta gör de naturligtvis för att motivera sina priser utifrån bränslekostnader. Mellanskillnaden stoppar de i egen ficka när du egentligen bara flugit en hälften så lång sträcka som de påstår. Det är ingen hejd på vilka lögner kapitalisterna tar till.