Citat:
Ursprungligen postat av
ENTP
frankfurtskolan är sjukt narcissistiska, du tror att om media säger att det ena eller andra är sant så tror 100% av befolkningen på det, vilket är rätt långt ifrån sanningen, speciellt nu i internetåldern. Ni åker ju dit hela tiden. Hur många trodde på fejk news storyn om sandviken 900 kvantasiljoner? Typ ingen som inte är med i PK-sekten som ni har försökt skapa. Ni lyckades med alla som är livrädda att inte längre få sitta närmast köttgrytorna eller att få en klapp på huvudet ibland men din övertygelse (och ditt skrås hårdaste ansträngningar) till trots så finns det fortfarande människor som tänker själva.
Du borde verkligen ta dig en lång funderare över vem du är och hur du har hamnat vid den här punkten. Inse att du sitter på ett anonymt diskussionsforum och försvarar ett par sociopater som har begått ett nästan otänkbart övergrepp. Skit i din jävla myskuddeanalys "det måste ha förekommit rasistiska tilltal dessförinnan", den är riktigt äcklig. Du vet att det är ungefär 1 på miljonen att det är sant och att du ens spekulerar eller anser att det skulle ändra någonting gör bara saken värre.
Hoppas innerligt att det är du och dina närstående som drabbas av det mediepåhejade mångkultursvåldet.
Nu försvarade du din okunskap, precis som jag sa.
Spekulerar om en nyhet det gör man på redaktionen "hur kunde det bli så här" om det är en invandrare som begår ett brott letar vi fel på det etablerade samhället eller om personen blev provocerad pga hudfärg, det är en devis i all media idag. De svaga grupperna och minoriteterna måste skyddas, tom grundskolans läroplan säger att eleverna ska läras att gå upp i skydd för sina vänner med starkt tillägg att nyanlända är våra vänner. Ska vi omdana de unga generationerna till ayy vilja förstöra det uppbyggda måste det till helhetsgrepp.