2020-02-12, 18:08
  #2173
Medlem
15minFames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Avalancheking
Du menar ungefär som när Gillette gjorde denna reklamfilm: https://www.youtube.com/watch?v=koPmuEyP3a0 ?

Gillette förlorade 80 miljarder kronor på den. Det är inte provocerande så att det kan vara "bra reklam". Det är provocerande så att man kan förlora miljarder.
Den reklamen tycker jag inte var så illa ändå. Folk var mer upprörda över att gilette försökte ha moral medans de använder barnarbetare och deras rakhyvlar för kvinnor är dyrare. I allafall om man läser kommentarerna.
Citera
2020-02-12, 18:09
  #2174
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stroganof
På kort sikt blir det alltid samhällsproblem, men på lite längre sikt blir integrationen bra. Den kortsiktiga belastningen är mindre än de andra fördelarna avseende ekonomisk tillväxt som migrationen tillför.

Haha det har ju inte fungerat på 40 år, vad är lång sikt för dig 1000 år, haha.
Citera
2020-02-12, 18:10
  #2175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Granit66
Den drogs tillbaka pga misstänkt koordinerad attack.
Var det Flashback som slog till?!
Citera
2020-02-12, 18:10
  #2176
Medlem
Sofiajadetarjags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CaligulasTeacher
Jag håller helt med dig men problemet är ju att SAS på ett oerhört klumpigt och arrogant sätt framfört detta budskap. Istället för att visa på alla bra saker och innovationer som svenskar tillfört världen så väljer man att visa att det som vi uppfattar som svenskt många gånger är inspirerat från omvärlden. Filmens slutsats är att det inte finns någon svensk kultur och således har vi heller inte bidragit med något positivt.

Om det är så att man hade velat förmedla det budskap som du beskriver ovan hade du gjort det på samma sätt som SAS?

Precis, de kunde ha lagt fram det här budskapet på ett helt annat sätt. Den här reklamen visar på hur förskräckligt inkapabla de är på att förstå hur människor känner och tänker.
Citera
2020-02-12, 18:11
  #2177
Medlem
StuGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Han är bortklippt i den senaste Facebookversionen SAS lagt ut.

Underbart! Då kan De Rasifierade Kropparna från Södertörn också kasta sig över det sårade bytet SAS! "Varför vågar SAS inte visa att alla svenskar inte är vita?!" 😂
Citera
2020-02-12, 18:12
  #2178
Medlem
KlenmanStenhards avatar
Snart 25000 dislikes igen, på den nya de laddat upp!
Citera
2020-02-12, 18:12
  #2179
Medlem
Lustigt hur dom tuffaste männen i landet (dom på Flashback) alltid är dom mesigaste fittorna av dom alla.

Lättstötta och utan den intelligens som tydligen behövs för att förstå en reklamkampanj som är lite nyanserad och kräver lite tanke. 😂😂

Fantastiskt att dom flesta här har rösträtt. 😉
Citera
2020-02-12, 18:13
  #2180
Medlem
15minFames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Granit66
Den drogs tillbaka pga misstänkt koordinerad attack.
Nej, det är vad man skyller denna shitstorm på.
Citera
2020-02-12, 18:15
  #2181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Granit66
Är ni alltså jättearga för att SAS påpekar att den svenska köttbullen kommer från Turkiet?

I varenda land i baltikum Ukraina Polen mm äter man koldolmar gjorda på vitkål
men även rårakor och kroppkakor ,det finns tusen andra maträtter i Lettland ,Litauen ,Polen som
är väldigt lika svensk husmanskost .
Varför skulle köttbullar och koldolmar vara Turkiska maträtter.

Kalops betyder köttbitar på engelska och lappskojs åts av sjömän i England,Norge,Sverige och
flera andra länder för övrigt.

USAs största invandrar grupp är tyskar 40 miljoner amerikaner har tyskt ursprung det
känner inte många till.
Citera
2020-02-12, 18:15
  #2182
Moderator
Tinuviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StuG
Underbart! Då kan De Rasifierade Kropparna från Södertörn också kasta sig över det sårade bytet SAS! "Varför vågar SAS inte visa att alla svenskar inte är vita?!" 😂
Samma rasifierade kroppar som brukar rasa vid kulturell appropriering menar du?

Hmmmm... dilemmat!
Citera
2020-02-12, 18:15
  #2183
Medlem
Mr1931s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Han är bortklippt i den senaste Facebookversionen SAS lagt ut.

Haha.. på riktigt?
Då blir det väl snart dravel om det med..

Återigen, låt inte missnöjet stanna här. In och säg upp eurobonuskort och amex etc. Avboka resor. Be att bli raderade. Gör sånt som garanterat syns i kurvorna på nästa ledningsgruppsmöte.

Jag hatar sånt här arrogant översittarförmynderi. Nästan lika mycket som jag hatar självgoda kolumnisterna i Aftonbladet som får stå oemotsagda. De för verkligen inte folkets talan. Folkets talan hör vi här i tråden och den rösten är tydlig.
Citera
2020-02-12, 18:15
  #2184
Medlem
StuGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av popll
Var det Flashback som slog till?!


Förmodar att "misstänkt koordinerad attack" helt enkelt är termen man använder för att beskriva folkligt missnöje.

Om valresultatet inte går globalististernas vägar kommer folkets små lappar i valurnorna vara en "misstänkt koordinerad attack".

Ja, kanske rent av ett "hot mot demokratin". Helt av omsorg om demokratin kanske staten av ren välvilja bli tvungen att ställa in allmänna val.
__________________
Senast redigerad av StuG 2020-02-12 kl. 18:18.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in