2020-02-12, 07:48
  #853
Medlem
Kill bills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henriko
Glöm inte avinstallera SAS-appen.

Det är väl lika bra att misstaget syns i alla mätetal de har.

De som blir absolut mest upprörda är knappast de som reser mest. De kommer inte se en dipp i antal resenärer.
Citera
2020-02-12, 07:49
  #854
Medlem
Hade man kollat på reklamfilmen utan att få kontexten så hade man ju knappast trott att det var reklam för SAS/ett flygbolag.
Det i sig borde vara ett riktigt dåligt betyg.
Citera
2020-02-12, 07:50
  #855
Medlem
Logique88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RobRoys
Och vad har allt detta med kvaliteten på SAS som flygbolag att göra? Ingenting, vad jag kan se.
Integritet och känsla för kvalitet. Båda är viktiga byggstenar för flygsäkerheten. SAS uppvisar motsatsen när man försöker göra en kontroversiell reklamfilm (för att vända siffrorna?)

Ingen vet ännu varför man valde att göra denna katastrofala reklam. Och det klassat jag den som oavsett resultat för företaget efter genomförd reklamkampanj.
Citera
2020-02-12, 07:50
  #856
Medlem
Stantormans avatar
Absolut meningslöst att vara upprörd över denna film från SAS. Det är så här globalisternas och vänsterliberalernas värld ser ut. Det är deras verklighet.

Vi är alla samma sorts människor, liknande kulturella mönster kan ha uppstått någon annanstans på planeten helt spontant. Allt går att demontera och relativisera. Det finns inget rätt, det finns inget fel. Allt är diskutabelt, vad som är rätt för mig blir rätt. Det är så den nya sköna gränslösa världen ser ut. Som befolkas av en rotlös mänsklighet där till sist själva meningen med livet blir meningslös.

Vi håller att på se att även mikroorganismernas värld är gränslös. Just nu färdas coronavirus från kontinent till kontinent, från land till land, från människa till människa. Troligen åker människor och virus med flygplan, kanske från SAS.

Vi behöver alltså inte vara upprörda. SAS har avslöjat för oss vanliga dödliga vad de är för något, vad de är gjorda av. Ett präktigare självmål än denna norm och morallösa film är svår att finna. Det är antireklam och jag tror att SAS kommer att straffas av karma.
Citera
2020-02-12, 07:50
  #857
Medlem
calmsolutions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Missen som PR-byrån gjorde var att de underskattade folks dumhet. Filmen kräver tydligen för mycket av tittaren. Väldigt många förstår inte filmen, vilket är uppenbart bara i denna tråd.

Däremot så är filmen mästerlig i att visa hur omfattande dumheten är spridd.

Nej, det är du som inte förstår.

Hade filmen varit utformad ur ett stolt Skandinaviskt perspektiv där man berättar hur vi Skandinaver fyller på vår kultur med yttringar utifrån, då hade ingen regerat.
Nu förnedrar man sin egen kundkrets, skandinaverna, genom att berätta att vi aldrig har åstadkommit något själva.

Jag hoppas att även du så småningom förstår hur korkat detta är och hur det rör up känslor hos just SAS kunder.
Citera
2020-02-12, 07:50
  #858
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Roskors
Nej för du förstår inte. Du är förblindad av nationella tankeströmningar. Det må förvisso vara en väl genomtänkt plan bakom denna evolutionära process, men makten bakom den är övermänsklig. Det är krafter bakom som ingen människa rår på. Den kraften verkar i Israel också. Precis samma idéer flödar omkring bland judarna också. Blandäktenskap bland världens i särklass mest nationalistiska folkgrupp har på senare tid ökat lavinartat. Den politiska viljan att lämna stamtillhörighet och övrig gruppidentifikation bakom sig, för att ersättas av en slags kosmisk identifikation, ett erkännande av den universella människan, vars nationstillhörighet, klass, social status enbart är ett uttryck och en specifik roll den enskilde har att spela i resan mot NÅGOT MYCKET HÖGRE för samtliga, börjar visa sig bland alla folk. I täten ligger västvärlden - mänsklighetens pionjärer vad gäller forskning, etik, filosofi, etc. Sackar efter gör Asien, afrika men även där sker en individualisering. Det vi nu ser är en ABSOLUT NÖDVÄNDIGHET, en PERFEKT TAJMING från naturens sida, som syftar till att förena svarta med vita, dumma som smarta, lägre stående med högre stående, ALLT FÖR ATT LEDA OSS FRAMÅT TILLSAMMANS OCH KUNNA MÖTA FRAMTIDENS UTMANINGAR SOM INTE KOMMER ATT HANDLA OM EN NATIONS INTRESSEN MOT EN ANNAN NATIONS INTRESSEN, UTAN UTESLUTANDE OM FAROR SOM HOTAR VÅR ARTS, OCH HELA PLANETENS ÖVETLEVNAD. KRIG, MILJÖ, HÄLSA, OCH ÖVERGÅNGEN TILL ETT ALLTMER MODERNT SAMHÄLLE ÄR DESSA.

Har du problem med tagentbordet? Till vänster på tagenbordet finns en knapp som heter Caps Lock. Den ändrar så du inte skriver versaler. Sen finns det böcker för "dummies" att köpa. Bara ett tips.

Så mycket ordbajseri. Ett bra sätt att skita ner Flashback med meningslösa inlägg. Du skriver men säger absolut ingenting.
Citera
2020-02-12, 07:52
  #859
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kill bill
De som blir absolut mest upprörda är knappast de som reser mest. De kommer inte se en dipp i antal resenärer.

Jag tror det är olika. Jag har en kollega som flyger en fem-sex gånger i månaden. För hans del torde det vara färdigåkt med SAS om han skulle se denna reklam.

Om vi vänder på frågan, vilka nya kunder skulle den här reklamen locka?

Det torde väl ändå vara meningen med reklam, inte se till att man inte tappar befintliga?
Citera
2020-02-12, 07:53
  #860
Medlem
Jaha ja, då var det bara att börja rösta ned igen nu då.
Citera
2020-02-12, 07:53
  #861
Medlem
estetiks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Missen som PR-byrån gjorde var att de underskattade folks dumhet. Filmen kräver tydligen för mycket av tittaren. Väldigt många förstår inte filmen, vilket är uppenbart bara i denna tråd.

Däremot så är filmen mästerlig i att visa hur omfattande dumheten är spridd.
Filmen är tvärtom väldigt tydlig.
”There is nothing truly Scandinavian”

Det är anmärkningsvärt att det finns folk som missat den detaljen. Du har ju rätt i att det visar på oerhörd dumhet att ha missat det.
Citera
2020-02-12, 07:53
  #862
Medlem
Reklamfilmen är ju 1000% sanning?
"Sverige" bildades genom att folk vingade på hedningarna kristendom från mellanöstern, sen har det bara varit massa influenser från världen över.

Det fornnordiska arvet har de flesta glömt bort, tyvärr.
Citera
2020-02-12, 07:55
  #863
Medlem
BushwickBills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Belavia
Ni som följer har följt trådarna på 4chan. Hur är tongångarna där?

Att detta är sinnessjukt såklart. De uppmanade alla att kommentera på SAS Twitter mm.
Citera
2020-02-12, 07:56
  #864
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Logique88
Integritet och känsla för kvalitet. Båda är viktiga byggstenar för flygsäkerheten. SAS uppvisar motsatsen när man försöker göra en kontroversiell reklamfilm (för att vända siffrorna?)

Ingen vet ännu varför man valde att göra denna katastrofala reklam. Och det klassat jag den som oavsett resultat för företaget efter genomförd reklamkampanj.
Ja, det är ju precis det jag menar. Ingenstans i reklamfilmen får man intrycket av att SAS försöker lyfta fram sig själv som flygbolag utan man fokuserar så hårt på det politiskt korrekta budskapet att man helt missar sin huvuduppgift.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in