2020-02-11, 22:09
  #24601
Medlem
tjallepetters avatar
Fan va pinsamt detta måste vara för Kina.
Inte heller första gången de förpestar världen med sina äckliga sjukdomar.

Kan man hoppas att de slutar käka hundar, råttor, ormar och annat skit i fortsättningen eller är det bara en önsketanke?

Kan dem inte bara käka det vi förknippar med kinamat, dvs nötkött och ris?
Citera
2020-02-11, 22:10
  #24602
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Men snälla du! Influensa dödar inte 2% av alla bekräftade fall. Väldigt långt därifrån. Det handlar om några få promille. Spanska Sjukan som är den värsta influensapandemin i modern tid dödade runt 2,5% i Sverige. Vad corona har för dödlighet vet vi inte än. Dock så utgör corona ett långt större hot mot samhället än de ständigt återkommande influensorna som på det stora hela är rätt förutsägbara och som riskgrupperna kan vaccinera sig mot.

Från 2016:



https://www.expressen.se/halsoliv/atta-svenskar-har-dott-i-arets-influensa/



https://www.svd.se/det-har-vet-vi-om-coronaviruset-3784


När de skriver att dödligheten är några promille så syftar de på den uppskattade antalet, så du argumentera emot att influensa har en dödlighet bland bekräftade fall på 1-2% men hänvisar ändå till en artikel som rör uppskattade obekräftade fall?? Är du seriös?
Citera
2020-02-11, 22:13
  #24603
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slacker-
Kan det finnas någon annan anledning till Kinas lockdown än att minska smittspridningen?

Vad skulle det vara? Och det eventuella skälet skulle då bara råka inträffa samtidigt som ett megautbrott av ett virus skedde?
Citera
2020-02-11, 22:13
  #24604
Medlem
SilentVictorys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjallepetter
Fan va pinsamt detta måste vara för Kina.
Inte heller första gången de förpestar världen med sina äckliga sjukdomar.

Kan man hoppas att de slutar käka hundar, råttor, ormar och annat skit i fortsättningen eller är det bara en önsketanke?

Kan dem inte bara käka det vi förknippar med kinamat, dvs nötkött och ris?
Kina har förbjudit försäljning och maträtter med vilda djur nu. Dock aaaaalldeles för sent.

https://www.google.se/amp/s/www.businessinsider.com/china-ban-illegal-animal-trade-tighten-supervision-on-wet-markets-2020-2%3famp?espv=1
Dock verkar det bara vara temporärt just nu.
__________________
Senast redigerad av SilentVictory 2020-02-11 kl. 22:15.
Citera
2020-02-11, 22:13
  #24605
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SilentVictory
Det där blev man ju inte klokare av. Fortfarande ingenting någonstans som pekar på 15-17% som dör.

Officiella siffror är,
Confirmed: 43 143
Suspected: 21 675
Severe: 7 333
Death: 1 018

Förstå att antalet döda som har en annan diagnos vid sidan om corona, må vara cancer, förkylning, pneumonia, klåda på snoppen eller håravfall kommer per automatik inte hamna i statistiken som dödsfall pga corona. Du förstår det?
Citera
2020-02-11, 22:14
  #24606
Medlem
-YOLO-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orkanuz
Jobbar också med kina och har pratat med våra 3 fabriker.
Vill bara bekräfta det du skriver.

Kina är fortfarande full lockdown.
Inte lång tid till detta börjar påverka mitt företag allvarligt.

Löser sig inte detta i närtid kommer jag att behöva gå i konkurs. 36 anställda.

Hade ett ganska stort lager (förberedd för kinesiska nyåret) men fortstätter kinas lockdown säg ett halvår framåt är det en riktig kantboll ekonomiskt. Kanske kan gå med checkkrediten men ytterst tveksamt.

Räknade med leveranser i januari. Fabrikerna har inte ens startat igen. Startar dom tex 20/2 har jag grejerna 5/3 ca i normala fall.
Detta börjar se riktigt illa ut.

Jag börjar bli jävligt orolig. Helvetes skitvirus.

Förstår din oro 😔
Men du är realistisk.
Försök redan nu dra ner på utgifter du kan.
Citera
2020-02-11, 22:15
  #24607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av eyecreate
Jag jobbar med Kina och har kollegor i hela landet, men att försöka få fram en vettig källa i detta läget är omöjligt, det måste väl t.o.m du inse?
Kineserna lutar åt worst case, men dom precis som vi upplyses bara av ljug-media, så jag vet inte vem vi ska tro på när det är såhär som dileva sa. Har du något förslag?


Lita på datan för det finns ingen annan med insyn, alternativmedia har absolut inte det i dessa fall. Men titta på siffrorna utanför kina då, om du bara ska ha konspirationsteorier om kina. Dödligheten ligger runt 2% och faller bland bekräftade fall.
Citera
2020-02-11, 22:15
  #24608
Medlem
Einsturzendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eyecreate
Alternativmedia reporterar 15-17% verklig dödlighet samt att viruset är luftburet.
Att Kina satt hela landet i karantän borde få dina hjärnceller att vakna.

15-17% skulle förutsätta man blir frisk lika snabbt som man dör, vilket man inte kan se på populationen utanför Kina. Det är troligast en felaktig hypotes.

På grund av att den exponentiella ökningen av testpopulationens storlek har slutat -- vi har numera en relativt konstant ökning av confirmed cases per dag -- så kommer vi sannolikt se en minskning av dödlighet i procent de kommande veckorna.

Den övre gränsen D/(R + D), kommer alltså att konvergera mot ett korrekt CFR-värde när färre nya individer tillförs. Men så länge nya tillförs kommer den alltid ligga över CFR, givet att behandlingen av patienter inte blir sämre över tid.

Vi har utöver det de fall som inte har sökt sjukvård. Denna gruppen är väldigt svår att uppskatta, och här tycker jag att de som tituleras experter är överdrivet optimistiska. Jag tror inte den gruppen är flera magnituder större än de som söker sjukvård.
__________________
Senast redigerad av Einsturzende 2020-02-11 kl. 22:17.
Citera
2020-02-11, 22:15
  #24609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Vad skulle det vara? Och det eventuella skälet skulle då bara råka inträffa samtidigt som ett megautbrott av ett virus skedde?

Ett megautbrott kommer förr eller senare med 100% sannolikhet. Regeringen har planerat för detta och har varit osannolikt framgångsrika i sin lock down av Hubei.
Citera
2020-02-11, 22:16
  #24610
Medlem
Lugnochros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av givemeyourmoney
Finns ju dom här i tråden som har prickat rätt många dagar , det har skiljt något enstaka fall, så jag är inte imponerad.

Har dom fortsatt pricka rätt, eller vad det bara just dessa 10 dagar?
Tycker algoritmen ser förhållandevis enkel ut. Man vill inte att den eskalerar, den börjar få en linjär kurva. Den exponetiella kurvan avtar i Kina men fortsätter i resten av världen.
Ökningen blir dag för dag. 6%,6%, 5,8%, 5,7%,5,7%, 5,5%, 5,3%,5,0%, 5,0%. 4,85.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_2019–20_Wuhan_coronavirus_outbreak _in_February_2020
Citera
2020-02-11, 22:16
  #24611
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SilentVictory
Kina har förbjudit försäljning och maträtter med vilda djur nu. Dock aaaaalldeles för sent.
Tänk om FB ändå kunde införa en regel om att källa skall anges, då hade vi sluppit att gång efter gång fråga efter källa, Källa Tack!
Citera
2020-02-11, 22:17
  #24612
Medlem
TuckerandDales avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
Dax på flaska apotek under 50 lappen, desinf. medel luktar inte lika starkt som klorin vet inte om det hjälper men lite kanske

Ska ni desinfektera ordentligt så är Virkon s att rekommendera.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in