Citat:
Ursprungligen postat av
zilvereko
Håller med. JM är en vacker själ. Det är mer än vad man kan säga om den surmagade misogyna Snorkråkan.
Jag och de flesta andra i tråden litar nu på att åklagaren har alla trumf på hand så att hon kan ro åtalet i hamn så att Lena och hennes familj får upprättelse
Om du tror att en vacker själ ljuger har du fel ty ljuger gör inga vackra själar. Det gör bara mörka själar. Det är väl så att det vackra snarare består i att hålla med dig.
Att använda det hämndlystna ordet upprättelse på Lenas tragiska öde är att dra oskälig fördel av mordet för att ge kvinnor i allmänhet upprättelse, ty endast för besvikna kvinnor ges ordet sin rätta betydelse.
Om den MT gärningsmannen döms så kommer de som stått LW nära bli tagna på sängen över hur snart han är ute medan förlusten och saknaden av deras Lena kommer tynga deras själar för evigt.
Någon annan upprättelse än vår ovillkorliga skyldighet att dra lärdom av det som skett finns ej..