Citat:
Ursprungligen postat av
KABUN
Först hade vi Al Qaida. De var med i Libyen när Nato anföll. De dödade Gadaffi. Klippen finns på nätet. De flyttades sen över till Turkiet och vidare över gränsen till Syrien. Även deras vapen och Gadaffis vapen gick över från Libyen till Syrien. I samband med det dödade jihadister då ett antal amerikaner i Benghazi bl. a. ambassadören och Hillery vägrade ingripa och hjälpa sina landsmän. Anhöriga till soldaterna som krävde att få reda på sanningen har sen behandlats illa av Joe Biden som på ett mycket otrevligt sätt påstod att de amerikanska soldaterna arbetade med vapentransporterna till Syrien på eget bevåg. En lögn naturligtvis.
Dessa Al Qaida krigare var "Free Syrian Army" (=the moderates) som snart blev fiktiva och upplöstes i Al Nussra. IS som kom från Irak fylldes på med legosoldater från hela världen som kom i stora mängder. Dessa utbildades i Jordanien och sponsrades av USA, Saudiarabien, Qatar och Turkiet. Frankrike byggde stora bunkrar i cement till IS. Det fanns många olika jihadistgrupper som kämpade mot Assad. Få syrier var emot regimen. Norrmän var nere och provborrade efter olja och hittade lika mycket som finns i Qatar. Obama bombade IS men inte med bomber utan med vapen och ammunition. Och vi fick veta i medierna var att det skulle ta minst 30 år att bli av med IS.
Men när ryssarna gick in i kriget var IS snart historia och inte tog det några 30 år heller. Och Trump har väl nu i stort sett dragit sig ur Syrien bortsett från att han håller nån oljekälla som han tycker det är synd att släppa.
Tulsi Gabbard i kongressen ville stoppa vansinnet och lade fram “Stop Arming Terrorists Act” vilken naturligtvis inte gick igenom.
Här står en del intressanta fakta:
http://archive.is/1IJRK
Amerikanarna till skillnad från svenskarna vet vad som skett:
https://www.youtube.com/watch?v=rV1JNONpXSU
https://www.youtube.com/watch?v=uKr6fWv1ASc
Som bekant skapade USA även Al Qaida i Afghanistan (2000 man från 40 olika länder) för att slåss mot Sovjet för 40 år sen. Och de senaste 20 åren har man försökt utrota dessa jihadister som nu utvecklats till talibaner. Så samtidigt som man stödde jihadisterna i Syrien krigade man med jihadisterna i Afghanistan.
Senator John McCain pratade med IS hela tiden sa han och gick i god för dem. Han är väl insatt i vad som skedde.
https://www.youtube.com/watch?v=SOGK57xs5Ro
Lilla gubben du har fått allt om bakfoten.
Du blandar hej vilt. Först stödjer USA jihadisterna i Libyen men dödar ändå deras ambassadör och ändå så samarbetar dem fortfarande och sen krigar mot varandra och srn ger dem vapen.
Kom igen nu, du kan u inte tro på det själv.
Önskar jag kunde berätta för dig hur det låg till men det skulle krävas många timmar av prat för du ska förstå hela bilden.
Enda jag kan säga till dig är, ISIS är gamla Saddams revolutionsgarde och generaler och de krigade mot FSA och Nusrah pågrund av gamla konflikter dem emellan som går tillbaka till 90-talet.
Hela din teori går i sank när man vet att FSA,Nusrah och isis krigade mot varandra och är orsaken till att Assad sitter kvar.
Sanningen är att USA/Saudi och Ryssland/Iran använder "Isis" franchise namnet på olika legosoldater dem anlitar vid olika tidpunkter.
Talibanerna har inget med varken Isis eller Al-Qaida att göra. Talibanerna är Deobandi medan Isis är Takfiri och Al-Qaida är salafi-jihadi.