Citat:
Ursprungligen postat av
ConnyKlasson
Flaggorna på månen vajar endast när de påverkas av astronauterna. Jag antar att du sett klippet där en astronaut kommer åt flaggan när han går mellan kameran och flaggan?
Det andra klippet med vajande flagga är när de sätter upp flaggan. Så fort de lämnar flaggan i fred hänger en blick stilla.
Om de konstruerade flaggan så det skulle se ut som den vajade (på stillbild), eller om de inte lyckades räta ut den ordentligt (Apollo 11) har jag hört två olika historier om.
Flaggorna på månen är helt vanliga nylonflaggor ($5.50), som inte hade någon annan uppgift än att synas på bilder och film under den tid astronauterna var på månen.
Flaggorna som sattes upp av Apollo 11 och (eventuellt) 12 klarade inte ens utblåsen när månlandaren lyfte från månytan. På flaggan som sattes upp av Apollo 12-besättningen funkade inte det vågräta staget som var tänkt att hålla upp flaggan, så den hängde bara rätt ner med sitt stag.
Flaggorna är högst troligt i ett bedrövligt skick idag.
Citat:
Ursprungligen postat av
jfri
[…]
Och flaggan vajar eftersom den är konstruerad att fungera så i vakum.
Vad är detta? Har jag aldrig läst om. Hur gör man det?