Citat:
Ursprungligen postat av
LGD
Varför oroa sig för detta och låta det gå ut över hela ens existens just nu? Visst kan det tänkas vara allvarligt. Men herregud vilken hysteri. Vad är ni för ena som sprider skräck på detta sätt?
Ni verkar ta ut döden i förväg. Det kommer hända, kvittar väl hur du dör? Förr eller senare dör vi, av virus, i smärta, utan smärta, lidandes eller icke-lidandes. Alla kommer vi att dö.
Historiskt sett har det här tänkandet i samband med pandemier endast resulterat i fler antal döda.
Folk gillar inte att föreställa sig dåliga saker och underskattar därmed risken att dessa skall ske.
Vi har sett under digerdödens tid, när naiva människor valde att supa och dansa i tron av att döden skulle passera glatt.
Det som gör denna sjukdom så pass allvarlig är först och främst att antalet smittade inom Kina är fullkommligt oenligt med insider-källor. Det visar sig att flera hundratusentals personer flydde Wuhan flera timmar innan vägspärrar/karantänen utlystes. Smittade personer har skrivit på sociala medier om hur de trots kännedom om att dom potentiellt blivit smittade knaprat i sig febersänkande preparat för att klarat sig igenom kontrollerna som har gjorts på flygplatser och dylikt.
Den här typen av spridning är mycket alarmerande.