Citat:
Ursprungligen postat av
AnnoyedDuDe
Men det var du som sa det inte behövde åklagare för att utvisa journalisten, när det kommer till nationell säkerhet gäller inte den Greta. Hon har ingen anställning för Sverige, där det applicerar.
Jag har förklarat att jag hade inaktuell information om reglerna för utvisning, jag har rättat, och jag har angivit en god länk för nu gällande legala regler för utvisningar (Anvisningen till åklagare).
På frågan om Greta är ett officiellt skyddsobjekt, ska polismyndigheten och inte jag svara. Sekretess kan dock här gälla.
Vad jag vet behöver det inte vara fråga om anställning, det kan också vara fråga om uppdrag eller motsvarande.
Om Greta anses påverka vår nationella säkerhet, eller anses vara av betydelse för vår nationella säkerhet, lär också vara en kvalificerad bedömningsfråga.
Får återigen hänvisa till polismyndigheten! Även här kan sekretess gälla.