Citat:
Ursprungligen postat av
vallero
Nej, frågan är snarare varför Nujens fifflande inte utreds. Jag hoppas på att det hela kommer om inte redas ut offentligt åtminstone granskas journalistiskt. Med anledning av det som redan från början har varit uppenbart - att de anlitat svart arbetskraft. Men den chansen är liten. Det behövs en stor journalist till att börja med.
Men jag tror inte ens det räcker. Fiffel från en representant av nyadeln som (troligen) har täckts upp av politiker som basar över myndigheter gör att jag tvivlar att något mer händer.
Dessutom är nyadelns systematiska skatte- och bidragsfusk med våra myndigheters goda minne något man vill begrava djupt.
Det skulle kunna skapa anarki om folk fick veta.
Bara en liten kort fråga, vallero. Varför kallar du ett misstänkt grovt skattebrott som kan ge två års fängelse för "fiffel"?
Tillägg kl. 20:05
Du verkar inte vilja svara på min korta fråga, och inte heller på de tidigare av mig ställda frågorna till dig, så då avslutar jag för min del kvällens debatt med följande kommentarer till ditt inlägg:
Du tycker att frågan är, varför Nujens "fifflande" inte utreds. Men visst har Nujens "fifflande" utretts, eller vad kallar du de 50-60 sidorna som offentliggjorts av tillsynsteamet på Gotland för? Även polisen har utrett Nujens "fiffel" med den olagliga hotell- och utredningsverksamheten och stackars Rickard har suttit i förhörsrummet i Visby. Dessutom pågår just nu utredningar av Nujens misstänkta "fiffel" på två olika skattekontor.
För ett år sedan sade du i princip samma sak - du trodde precis som Hannes Müller att ingenting skulle hända med tillsynsärendena. Varför inte krypa till korset och medge att du hade fel då - och antagligen kommer att få lika fel den här gången också. Jag tror att din och Hannes gemensamma nämnare är, att ni båda hetsat upp er på min anonyma person. Att ligga på en balkong i Nice och driva en digital brottsutredning hundratals mil från brottsplatsen kan visserligen uppfattas som stötande. Men betänk då att jag trots min höga ålder och mina krämpor har sett bättre dar och vet rätt väl hur en slipsten skall dras även om den ibland gör hårt motstånd. Jag tror inte det behövs någon journalist som vinklar till det här ärendet - varken en stor sådan eller en liten sådan. Jag är enbart tacksam för att de alternativa mediernas journalister som har tillgång till mina och min sons alla skrivelser i ärendet hittills har haft vett att hålla tyst om saken tills rättsmaskineriet har kommit litet längre på väg..