2020-01-17, 13:07
  #637
Avslutad
Var det någon som noterade reg.nr på den bil Al* körde?
I så fall har jag missat det :-(
*=i
Citera
2020-01-17, 13:15
  #638
Medlem
Maxipower1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FrasteX
Var det någon som noterade reg.nr på den bil Al* körde?
I så fall har jag missat det :-(
*=i
Den hade falska skyltar.
Citera
2020-01-17, 13:35
  #639
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Berra76
Airbagen löstes ut enligt bilden några inlägg ovanför, så han fick väl på sin höjd en lättare hjärnskakning eller så?

Rapporterades det inte initialt att han försökt fly brottsplatsen till fots?

Dom flesta bilar brukar airbagen inte lösa ut om bältet inte är på, har inte Audi så el hade fanskapet bälte?
Hade han bälte är han nog inte allt för svårt skadad tyvärr.
Citera
2020-01-17, 13:42
  #640
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shoot-out
Hur kom Ali över Audin? stals den lr rånade han som visas i svt?
Pausa/play är troligen dessa unga kriminellas vardag i förorterna, skjutningar,sprängningar.bilbränder.bilrån. stölder, droger/droghandel,misshandel,våldtäkter,kidnappning you name it..!

Seröst hur kan enbart hårdare lagar och straff förändra denna brottskultur/våg?
Ok man kan låsa in o kasta nyckeln. Kostnad = 15.000 kr p/dygn (enl.trådinlägg) dvs. 15.000x365=5.475.000 kr. P/år
x 20 år = 109,5 miljoner per fängelsekund. Kostnad p/dygn kan vara en trådsanning. ?
men 109 milj. X 1000 st =109 miljarder.....!
Om 50% kunde återanpassas är samhällsvinsten ca 54 miljarder. mao 54 miljoner p/fånge på 20 år

Vad är det som säger att en plats behöver bli så dyr? Finns ju länder som det kostar 3 euro/dygn för fängelseplats.
Citera
2020-01-17, 13:43
  #641
Medlem
Äppelkäcks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av simba_rock
Undrar också hur skadad han är ?

Han lär vara hyfsat skadad eftersom han inte tycks ha rymt än.

HUR skadad han är torde vara intressant för de flesta som följer den här tråden och även för de poliser/väktare som måste hålla koll på honom. Dåligt av tidningsmurvlarna att de inte har lyckats ta reda på hans skadestatus, det är fanimej nästintill tjänstefel!
__________________
Senast redigerad av Äppelkäck 2020-01-17 kl. 13:45.
Citera
2020-01-17, 13:48
  #642
Medlem
george.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tremade
Den formella rabatten ja. Det du menar är nog någon form av praktisk rabatt, inte formell.

Samma för kvinnor, de döms ofta till lägre straff vid våldsbrott än män utan formell grund.

Det är väl som vanligt i svensk domstol.
" En bedömningsfråga "

Har du tur så sitter det någon sosse domare och tycker synd om kräken pga deras socioekonomiska
bakgrund eller så har du otur och det sitter en stenhård, gamla stammens, äkta högersvin och
du åker på maxstraff.

Lika inför lagen ? Not. " Det är en bedömningsfråga "
Citera
2020-01-17, 13:53
  #643
Medlem
Den som omkomm sägs vara en skötsam företagare men vilka fler va i den påkörda bilen, hans barn/fru?
Hur är statusen för dessa, vilket jävla mardröm för dessa att tvingas råka ut för idioten som skulle varit inlåst.
Citera
2020-01-17, 14:25
  #644
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2an
Den som omkomm sägs vara en skötsam företagare men vilka fler va i den påkörda bilen, hans barn/fru?
Hur är statusen för dessa, vilket jävla mardröm för dessa att tvingas råka ut för idioten som skulle varit inlåst.


Hela vitsen med att inte låsa in honom även fast han har 200+ brott i bagaget borde vara uppenbart för alla. Staten vill skada sitt folk. Man låter vildar göra vad de vill medans man stoppar bilar i city med dubbdäck.

Äcklig polis har vi. Hur fan kan de gå upp på morgonen..
Citera
2020-01-17, 15:56
  #645
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Maxipower1
Den hade falska skyltar.

Jepp, det förstod jag.
Men jag skulle vilja veta reg.nr på de skyltarna i alla fall :-)
Citera
2020-01-17, 16:00
  #646
Medlem
Yinool0401s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2an
Vad är det som säger att en plats behöver bli så dyr? Finns ju länder som det kostar 3 euro/dygn för fängelseplats.

Dom länderna har ett helt annat prisindex än vad vi har i Sverige. Det går inte att jämföra oavsett.
Citera
2020-01-17, 16:16
  #647
Medlem
Halvmass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whitfields
Instämmer i din analys, och jag har ett förslag. Det strider förvisso om att man skall "bestraffa" fångar. Men varför inte ställa hårdare krav för frigivning? Krav att de måste ha en utbildning och ett yrke och en anställning när de muckar. Annars kommer de ej ut.

Varför ska man belöna dömda med detta kanske man kan undra, men jag anser att en person som går till jobbet på morgonen och kommer hem på kvällen helt enkelt inte orkar begå brott i samma utsträckning. Samhället har en unik chans att göra något med en person när denne är i samhälleligt förvar. Det sker inte nu, i alla fall inte särdeles bra. I slutänden kommer den dömde ut och blir granne med någon. Vem vill ha en granne som inte är riktigt klok?

Gillar idén med att outsourca fängelsevistelser till andra billigare länder. Morot och piska, men aldrig tappa vår humanism.

Vi börjar bli lagom OT, men trots allt gäller denna tråd om ett riktigt sorgebarn som vi misslyckats totalt med.

Intressant tanke med någon form av anställningskrav, även om den troligtvis kommer vara i statlig regi till en början. Håller helt med att samhället har en unik chans att vända om de kriminella som är inne de första voltorna för det är där man ska lägga krutet och i det förebyggande. Vår huvudperson i tråden känns dock som ett hopplöst fall och då gäller lång förvaring.
Citera
2020-01-17, 16:26
  #648
Medlem
Halvmass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yinool0401
Dom länderna har ett helt annat prisindex än vad vi har i Sverige. Det går inte att jämföra oavsett.
Om vi får till en lagändring så borde personer som avtjänar straff i Sverige, och efter det ska utvisas, rimligtvis kunna sitta av tiden hos en lämplig entreprenör med valfri placering på världskartan så länge de uppfyller vissa ställda krav. Bara att gå ut med en förfrågan på världsmarknaden och se om anbuden vi får in ger drastiskt lägre kostnader mot dagens svenska nivåer eller inte, vilket högst troligt blir utfallet. Dessutom frigör vi ett antal platser i våra fängelser.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in