Citat:
Ursprungligen postat av
baraporr
Då syftar de på att kvinnorna själva ej känner sig redo för familjebildning utan inkomst, knappast att männen dissar dem och inte vill ha barn med dem just för de har låg inkomst eller ens ingen inkomst alls.
Att män skulle finna det avtändande med låg inkomst måste vara det någpt av det löjligaste jag har hört, skulle väl vara smygbögar som påstår det i så fall.
Så länge kvinnan är snygg och snäll så skiter män fullständigt i om hon har låg inkomst.
nej lyssna i slutet av programmet, det är då de tar upp just gruppen kivnnor med låga inkomster.
Vidare jag tyckwr kanske den del av detta program, nånstans i början, den manlige forskaren, som menr att lösningen på alla de grupper som har svårigheter med att skaffa barn är ökad fördelningspolitik, dvs se till att folk tjänar tillräckligt och där itne finns dessa enorma glapp mnellan människor inkomstmässigt sett.
Då blir inte ekonomi denna avgörande faktor.
Incels "lösning" av att vi ska återgå till samhällen där man på olika sätt tvingar kivnnor ha sex, eller leva i realtion med män de inte vill detta med, är inte en lösning värt namnet, har heller aldrig varit det.
De tär en lösning för pantade män som vägrar släppa privilegier och div. manliga idéer kring sin ställning i samhället.