Citat:
Ursprungligen postat av
shinker
Ge mig en vettig anledning till att en 60 år gammal höginkomsttagare åker till fucking Rumänien på nyår helt ensam. Jag har rötter i Rumänien och har ganska bra koll på hur det ser ut med västerländska torskar som åker dit för att köpa sex av barn. Det är inget nytt eller ovanligt fenomen, utan alla rumäner känner till det. Välkänt sedan länge att holländare, skandinaver, engelsmän, tyskar åker dit för att sätta på barn. Och likt tiggeriet finns det svin där som livnär sig på de stackars barnen.
Sedan finns naiva idioter i Sverige som inte fattar bättre. Som inbillar sig att han skulle vara där av någon annan anledning.
Du kan ha helt rätt om mannen i fråga. Och i fattiga länder har du bl.a. prostitution som svin från rikare länder utnyttjar.
Men samtidigt är det knappast konstigt att en ensamstående, 60 år gammal höginkomsttagare planerade en nyårshelg i Bukarest. Stan är helt ok och har man pengar kan man bo, äta och roa sig kungligt. När du är runt 60 har du haft möjligheter att resa en hel del och de vanliga rutterna, ställena kan te sig mindre lockande, inte mist kring helger/ semestertider. Som ensamstående, 50+ med pengar tycker jag inte att en nyårsresa till t.ex. Bukarest är ett dugg konstigt. Eller måste alla t.ex. till Budapest och Prag? Jag väljer då Belgrad, Sofia, Skopje eller Bukarest, om vi ska hålla oss till den regionen. Tirana också, men kanske inte just efter en mindre jordbävning.