Citat:
Ursprungligen postat av
tusentusens
Hej!
Hur köper/säljer en resebyrå flygstolar?
1. Köper upp flygstolar hos vissa flygbolag vissa sträckor, för att sedan sälja vidare, dvs att man inte bokar stolar med namn utan lägger till detta i ett slutskede?
2. Bokar en/flera flygbiljetter åt en kund, dvs att de söker upp flygbiljetter, bokar dessa i kundens namn men betalar via resebyrå, kunden får sedan faktura?
Tänker att dessa alternativ inte funkar egentligen, eller? 🤔
Inget av alternativen, iallafall inte om man med "resebyrå" menar sidor som flygresor.se och liknande.
3. Man presenterar ett pris som man TROR blir bra. Kunden betalar. Därefter letar man upp flygbiljetten och hoppas att man räknade rätt. Gissar man rätt oftare än fel så går man med vinst. Man anvönder alltså massor av analytiska kuber och maskininlärning för att få fram en prismodell.
Anledningen till att man gör så är att det tar för lång tid att få svar från Amadeus och Sabre. Det kan ta uppåt 40 sekunder att få svar på EN fråga om EN sträcka.
Detta leder till intressanta möjligheter, låt oss säga att du idag söker efter en flygning Stockholm till Newfoundland femte maj. Du accepterar ett pris på 4200kr med avgång 1345. Allt frid och fröjd.
Lite senare under året så söker någon annan på samma sträcka samma datum. Då hittar man ett pris på 3100kr med avgång 1345. Jättebra!
Men nu gör man automatiskt en sak till, man tittar även på DIN bokning. Man tittar på vad ombokningsavgkften är. Säg att biljetten kostar 800kr att boka om. Då gör man det automatiskt och betalar 800kr. Marginalen på 300kr (skillnaden mellan de 4200 du betalat jämfört med det "nya" priset på 3100 plus ombokningsavgiften på 800) stoppar man i egen ficka. Allt detta görs transparent utan att du som kund får reda på det.
Som du säkert förstår så har man system som på de "populära" sträckorna ligger och söker av sånt här kontinuerligt. Det var därför jag valde en "udda" destination i mitt exempel.
Köper du med avboknkngsskydd? Jättebra, om en biljett avbokas så kollar man om den passar någon annan existerande bokning där man kan göra nettovinst på ett namnbyte.
Dyker du inte upp på första sträckan så vet du säkert att alla efterföljande sträckor också avbokas? Det är inget som flygbolagen kräver. Det handlar bara om att resesäljarna hellre säljer dessa stolar en gång till och betalar för Namnbyte.
Välkommen till flygresebranschen. Jag gjorde några år som inhyrd utvecklare där en stund efter sekelskiftet