Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Dessa judiska källor är dock av betydligt yngre datum (800-talet). Vi kan spekulera om att Celsus fick sina uppgifter från äldre judiska källor, men vad som i så fall stod i dessa vet vi inte.
De judiska källorna om Jesus ben Panthera går tillbaka till 200-talet. De många olika källorna samt Celsus-citatet indikerar att det var en stark tradition. Men visst, vi vet inget säkert. Roger Viklund menar ju att befintliga källor inte ens bevisar att Jesus funnits i verkligheten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
En alternativ teori är att namnet Panthera kommer från Marias farfar som enligt en judisk källa återgiven i den kristna 600-talsskriften Doctrina Jacobi skulle ha hetat Panther.
Ja, men i mina öron låter detta som en simpel bortförklaring av den gamla judiska traditionen om Jesus ben Panthera
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Jesus skulle dock inte ha blivit romersk medborgare även om han hypotetiskt var oäkta son till en romersk soldat. Att Pilatus skickade honom till Herodes visar snarare att han ansåg att Jesus var en jude från Galileen, och därför Herodes undersåte.
Om Jesus nu var känd i Judéen som Jesus ben Panthera så kan det vara ett tecken på att Panthera äktade Maria legalt enligt romerskt connobium just för att sonen skulle erhålla romerskt medborgarskap. Jesus skulle fortfarande betraktas som en oäkting enligt judisk sed.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Dessutom försökte Pilatus nog själv slippa döma Jesus, och därmed antingen antagonisera Jesus anhängare eller hans fiender.
Pilatus uppgift var att behålla stabiliteten och det var just därför Sanhedrin lyckades få Jesus avrättad. Sanhedrin var en ojämförligt mycket starkare maktfaktor än Jesus anhängare. Det var därför knappast för att blidka Jesus anhängare som Pontius Pilatus försökte försvara honom utan för att han uppriktigt tyckte dödsdomen var fel. Kanske gav han t.om. order om att Jesus skulle plockas ned från korset innan han var död.