Citat:
Ursprungligen postat av
53280
Vad är det så hemskt med Mrkoll? Är det att man kan köpa domar som är hemskt? Det är offentliga handlingar, så vad är problemet? Tycker det är bra att man på enkelt sätt kolla upp folk, har själv näst begått misstaget och åkt hem en dömd brottslingar, dvs hade kunna varit fara för mitt egna liv.
Det visar så lite du kan om detta. Lexbase och Mrkoll har f n i sina register 20000 personer som är friade på alla punkter och ärendena lagts ner. Ändå framställs de som kriminella på deesa sajter och kommer upp på google med texter som "Har varit föremål för brottmål, dom har fallit" etc.
Helt oskyldiga människor alltså. Vad ger Lexbase och Mrkoll rätt att se till att dessa människor inte kan skicka in jobbansökningar som tas på allvar och alla andra problem när folk googlar en ?
Vi är väl ca 1000 pers nu i denna sits med felaktiga registeruppgifter och samtidigt arbetslösa. Vi kommer ingenstans