Citat:
Ursprungligen postat av
Sdhataren
Militär för några snorungar??😀😀
Det är ju detta Lamotte med sin agenda vill skall ske, provocera få
Några stökiga ungar bråka låtsas bli rädd
Va fan har han dör o göra överhuvudtaget
Polis klara uppenbarligen inte av det... Snorungar är det, men de är fler än "några".
JL provocerar inte alls faktiskt. Det är snorungarna som provocerar, det är snorungarna som ringer in falska larm för att sen kasta sten och skjuta raketer mot utryckningsfordon. Eller du menar att JL varit på samtliga ställen detta förekommit och piskat upp stämningen innan?
I Kronogården står JL lugnt och stilla och snackar med två systrar, han har all fokus på dem... Gissa då om det kommer 5-10 snorungar och börjar med varningsläten samt "FILMA INTE MAJ (när jag går in framför din kamera med lampa i din lins)!" - "FILMA INTE MAJ DIN HORUNGE!"
Jadu, vem är det som provocerar menar du?
JL som kommer helt utan skydd, visar sitt ansikte, eller 50-100 snorungar med maskering som attackerat blåljuspersonal 2 dygn i rad.
JL gör det jobb resten av gammelmedia ska göra, men gammelmedia ringer upp en polis i området och får all information från honom, istället för att direkt försöka prata med folket som bor där, inkl bråkstakarna. Det har funkat bra tidigare, blivit lite hetsigt på sina ställen, men det har funkat bra och många som inte förstått allvaret har kommit till insikt!
Fan ta till dig vad boende i områdena säger...
En anonym i artikeln säger att deras beteende är skamligt, att de förvärrar för alla de som sköter sig, för alla de som har jobb och lever sina liv:
https://www.ttela.se/nyheter/trollh%C3%A4ttan/nya-oroligheter-p%C3%A5-kronog%C3%A5rden-1.21505424 (tyvärr paywall numer)
Men detta tycker du är bra? Att en människa måste vara anonym för att kritisera framfarten av dessa "snorungar"? Fattar du hur skevt det är?!