Citat:
Ursprungligen postat av
lallisen
Borgarna avreglerade taximarknaden, det skulle bli så mycket bättre med fri konkurrens. Marknaden vet alltid bäst.
Gissa vad som skulle hända med marknadshyror?
Go m, go kd, go L, go C, go SD!
Nu var ju anledningen till avregleringen år 1990 den att det fanns för få taxibilar i drift under helgerna i framförallt Stockholm. Antalet taxibilar i varje område var reglerat innan avregleringen, och bestämt av antalet utgivna sk trafiktillstånd (*).
Det hette i regel:
-- Ring på en dröj !!
Eftersom Taxi Stockholms telefonsvarare lät så här:
-- Taxi Stockholm var god dröj !!
Det kunde ta avsevärd tid innan taxibilen dök upp vid porten i synnerhet på helgkvällar.
Sedan var det också så att krogarnas tillstånd för öppettider löpte ut kl 23 eller senast kl 01, detta var på 1980-/1990-talet.
Då skulle alla hem. Och eftersom T-Banan i många fall slutade gå kl 2200 - 2230 så vart det knökfullt i taxiväxeln med väntande kunder. Nattbussarna tex 94an gick väl också bara i en viss sträckning, dvs ringlinjen.
Efter avregleringen så lättades också krogbestämmelserna att somliga krogar fick ha öppet till tex kl 03.
Britannica, Odengatan, och svartklubben Tritnaha, St Eriksplan, Christian Gergils, var de "krogar" som trotsade krogars öppethållandetider under uppmärksammade former, och fick igenom förändringar av de sk utskänkningstillstånden.
Att även avregleringen omfattade priserna det berodde på att man ville ha fler taxibilar i drift på helgerna och få fler taxiförare i yrket.
Med avregleringen av priset så hoppades man att taxiförarna skulle lockas av att tjäna mera pengar på körningarna.
Fast visst har det spårat ur helt och hållet, förstås. Landet Lagom har blivit Landet Girighet.
Men det är bara att sätta ett övre tak för vad körningarna får kosta.
Före avregleringen så var priserna fastställda, dvs samma taxameterinställningar användes överallt i hela Sverige.
Dock så var det Freys Hyrbilar som istället bedrev sk limousinservice som tog mera betalt, men då på faktura, och för "fasta kunder".
Citat:
Ursprungligen postat av
tigerraket
Minns när jag åkte taxi i Rom. Taxibolaget ägs av kommunen, och vi åkte nog i 20 minuter genom Rom på små gator (sträcka, säkert 9 km) kostade oss 200 kr för fyra pers i bilen. Försök med det i Sverige
Åkte faktiskt taxi i Spanien en del och uppskattar att det kostade drygt hälften mot i Stockholm. Och spanjorerna som körde försökte inte ens luras genom att åka omvägar inte.
(*) Sk Trafiktillstånd är ett tillstånd för att bedriva gods- och person-transporter (yrkesmässig trafik) inom Landet Lagom. Och dessa var begränsade. Bara ett fåtal nyare tillstånd kom till varje år före avregleringen. Efter avregleringen så kunde vem som helst ansöka om sådant hos Länsstyrelsen.
Det omtalade rättsfallet kring taxiåkaren Folke Pudas, Luleå, som hungerstrejkade på Sergels Torg år 1983 blev vändpunkten. Folke Pudas som fick rätt i EU-domstolen blev början till avregleringen, och förarbetandena till en ny trafiklagstiftning för sk "yrkesmässig trafik" togs fram:
https://www.nsd.se/nyheter/folke-pudas-har-avlidit-3902484.aspx
Utslaget i domstolen blev ungefär att det var emot EUs regler att begränsa trafiktillstånden så mycket som Landet Lagom gjorde. Och ungefär att Länsstyrelsen inte fick dra in ett redan etablerat trafiktillstånd bara för att de kunde göra det....
Landet Lagom gick alltså på en tvärnit när EU gav Folke Pudas rätt. EU ansåg att Landet Lagom hade begränsat svenska åkeriers yrkesmässiga rättigheter för mycket.
Men det dröjde alltså 7 år till 1990 ifrån Folke Pudas hungerstrejk innan avregleringen blev av 1a Juli 1990.
Det andra rättsfallet kring Freys Hyrbilar gällde att Länsstyrelsen ansåg att Freys bedrev taxiverksamhet utan giltigt trafiktillstånd. Medans Freys ansåg att de bara hyrde ut limousinerna med chaufför till redan uppbokade kunder. Och de därför inte kunde betraktas som allmän taxiverksamhet.
Freys vann den tvisten och därmed blev det öppet för att sätta vilka priser man ville på körningarna.
Så bägge dessa fallen kan ses som orsaken till avregleringen.
BTW: Ids inte leta källor, det är liite för gammalt nu alltihopa... Men här är en kort beskrivning:
http://www.transportarbetaren.se/fore-och-efter-1990/
Citat:
Före och efter 1990
Över en natt gick taxibranschen i Sverige från hårt reglerad till en av världens mest oreglerade. Mycket av dagens problem går att koppla till avregleringen. Men också till procentlönen som fördes in i kollektivavtalet 1993 efter en period utan avtal.