• 1
  • 2
2019-12-12, 11:47
  #1
Medlem
https://www.dn.se/ekonomi/atalad-top...ardejtingsajt/

Vet ni mer? Vem är den åtalade "toppchefen"? Vilka sajter användes?
2019-12-12, 12:36
  #2
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Jag citerar ur artikeln:

Citat:
På fredag inleds rättegången mot en toppchef som har köpt sex av minderåriga via sugardejtningsajter. I ett kvinnoregister recenserade mannen närmare 40 kvinnor.

I början av september grips en vd i 50-årsåldern på sin arbetsplats

Citat:
Mannen, som har suttit på tunga poster inom svenskt näringsliv, häktas den 5 september.

Citat:
Mannen, som kommer från en ort i Mellansverige, har en övernattningslägenhet i huvudstaden.

Toppchef, suttit på tunga poster näringslivet, i 50-årsåldern, är från Mellansverige, har en övernattningslägenhet i Sthlm och häktades 5 sept. Rättegången sker i Örebro TR.

2019-12-12, 12:43
  #3
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Lite mer info:

Citat:
Mannen har varit ansvarig för ett viktigt affärsområde inom ett av Sveriges största företag. Sedan förra året arbetar han som vd på ett företag i Mellansverige.

https://www.dn.se/ekonomi/topp-vd-at...rott-mot-barn/


Citat:
Kort därpå häktades han vid Örebro tingsrätt, misstänkt för bland annat grovt barnpornografibrott och köp av sexuella tjänster av barn. Mannen har haft 2.556 bilder och 464 filmer som är barnpornografiska, enligt åtalet som kom i dag.

Citat:
Mellan 2015 och juni 2016 ska vd:n ha köpt sexuella tjänster av barn vid flera tillfällen i Stockholm. Under 2016 ska en 16-årig flicka ha fått betalt, och gåvor, för att tåla sexuella handlingar. Totalt handlar det om 23 tillfällen. Brotten ska ha skett i mannens lägenhet i Stockholm. Utöver det åtalas han för utnyttjande av barn för sexuell posering.

Hah har varit ansvarig för ett viktigt affärsområde inom ett av Sveriges största företag. Har sedan 2018 varit VD för ett företag i Mellansverige.
__________________
Senast redigerad av Mogna-Meloner 2019-12-12 kl. 13:14.
2019-12-12, 15:33
  #4
Medlem
MandySkolmans avatar
Detta är någonting som kommer att explodera och inom några år kommer vi nog se många män i toppen åka dit på en rejäl lusing när anmälningarna och bevisen kommer fram.

Det är fruktansvärt vanligt med den här typen av prostitution och anledningen till att den ej granskats så mycket förän på senare år är ju för att det helt enkelt är maskerat som en form av "överrenskommelse" mellan snygga tjejer och rika män - win win situation.
Men i grund och botten är det prostitution, nästan värre än vanlig gatuprostitution skulle jag vilja säga.

Hela grejen är ju att tjejer med svagt psyke, dåligt konsekvenstänk pga låg ålder eller akut pengabrist lockas till såna här sidor.
Vi alla älskar uppmärksamhet och vi alla älskar pengar eller hur?

Ta exempel: Lilla Elin på 16 vars farsa stack vid 3 års ålder och morsan krökar och slår henne, saknar fadersfigur och mår jävligt risigt och pga sin ringa ålder är det lätt att t.ex vända sig till sex, självskadebeteende och impulsiva dumma idéer.

Elin går in på internet och ser flashiga sidor med rekommendationer från tjejkompisar eller andra i samma sits som blev glada över att ha fått 3000 spänn för en bild på hennes fötter och trosor via brev.
Självklart vill hon också ha lite uppmärksamhet, eller en fadersfigur och så klart pengar.

Fina hemsidor, glamourigt och lyxigt.
Drömmen om en "Fifty shades of grey"-kille med pengar, kostym och sexpack, men tyvärr ser ju det inte alltid ut så trots att både sidorna och männen vill att det ska framstå lite så.

Det börjar med höga summor för skickade trosor och typ tuttbilder men pengarna lockar och det blir mer och mer vågat, mer utmanande, mer personliga träffar, mer lockelse med shoppingresor till London med sin "daddy".

Dom blir lurade in i ett system av enkla pengar.
Det som dom trodde skulle bli spännande, ömsesidiga träffar med Christian Grey i något penthouse i New York eller Japan slutar med att dom säljer BDSM-sex till något kommunalråd i Täby som heter Ulf och är 60 med flint och micropenis och det eskalerar liksom vidare.

Det är väldigt lätt att maskera denna hebefiliska prostitutionshärva med lyx, pengar och "frivillighet" - just för att kunderna har pengar.

Det är också många som ska rida på feministvågen och försöka vända detta som att det är "empowering" för kvinnor att tjäna pengar genom att "utnyttja" rika män i utbyte mot lite enkla flirtmeddelanden och träffar medan det i själva verket är lyxgrooming som leder till ett nattsvart mörker och eskalerar fort.

Väntar ivrigt på att få se läckan som kommer snart med diverse uppgifter från politiker, näringslivschefer och ja - polischefer som vi redan fått se.
__________________
Senast redigerad av MandySkolman 2019-12-12 kl. 15:39.
2019-12-12, 17:00
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MandySkolman
Detta är någonting som kommer att explodera och inom några år kommer vi nog se många män i toppen åka dit på en rejäl lusing när anmälningarna och bevisen kommer fram.

...wall of text...

Jag förstår inte riktigt vad du vill säga med din lilla novell? Att kvinnor lockas av snabba pengar? Ja det är ju inget nytt precis. Det är det inte bara minderåriga tjejer som lockas till sånt här. Även vuxna tjejer gör det, och män för den delen. Dagligen. Snabba cash helt enkelt. Det är mycket vanligare än du tror.
Så fort tjejerna är under 18 då är det pedofilvarning. Dagen de fyller 18 och fortsätter blir knullade av äldre män, då är det helt plötsligt lagligt och man kan inte längre säga att det är omoraliskt.

Om det är prostitution eller inte är svårt att få ner på pappret men i mina ögon är det ett solklart utbyte. Pengar mot sex. Tjejerna är horor och männen betalar gladeligen en slant för att komma in i yngre tjejers trosor. Vem vill inte knulla en ung, oerfaren och lustfylld tjej liksom?
2019-12-12, 18:16
  #6
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Hah har varit ansvarig för ett viktigt affärsområde inom ett av Sveriges största företag. Har sedan 2018 varit VD för ett företag i Mellansverige.


Vi får för det företagets skull hoppas att det inte var inom IT-säkerhetsområdet han var ansvarig då.

Han hade bergis barnporren på sin telefon eller dator, öppet, okrypterat och tillgängligt för polisen att hitta.
2019-12-12, 20:35
  #7
Medlem
Kommer han få sparken tror ni?

Spontant tänker jag att han är en säkerhetsrisk
2019-12-12, 22:04
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FrancysBelle
Kommer han få sparken tror ni?

Spontant tänker jag att han är en säkerhetsrisk

Säkerhetsrisk? Utveckla gärna
2019-12-12, 22:18
  #9
Medlem
makrillitomatsass avatar
Citat:
Under 2016 ska en 16-årig flicka ha fått betalt, och gåvor, för att tåla sexuella handlingar.

Vilken jävla formulering. Hon horade ut sig. Sen kom hon väl på att hon kunde tjäna betydligt mer i skadestånd.
2019-12-13, 08:13
  #10
Medlem
Jesusandmes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av makrillitomatsas
Vilken jävla formulering. Hon horade ut sig. Sen kom hon väl på att hon kunde tjäna betydligt mer i skadestånd.
Inget nytt under solen. När de vill ha mera så kan sådant hända. Luder är för d mesta också moraliska luder
2019-12-13, 08:29
  #11
Medlem
NewsFlashss avatar
Tråd finns:

(FB) VD för ett större företag i Mellansverige har häktas för sexualbrott mot barn
2019-12-13, 08:51
  #12
Medlem
MandySkolmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av makrillitomatsas
Vilken jävla formulering. Hon horade ut sig. Sen kom hon väl på att hon kunde tjäna betydligt mer i skadestånd.

Han är gift, har barn i samma ålder som tjejerna han betalat för att knulla och utnyttja. Han har säkerligen väldigt mycket pengar, bra jobb och han måste inte direkt betala precis byxmyndiga tjejer för att suga hans nariga lilla kuk.

Men ändå är det hon som gjort fel här trots att hon är pank, ung och har ett långt ifrån utvecklat konsekvenstänk till skillnad från en 50+ topp-VD i svenskt näringsliv med miljoner i kapital.

Folk som inte får knulla utan att betala pengar brukar ju dock inte ha den sundaste bilden av varken kvinnor eller sig själva så förstår att ni tar mannens sida.

Slipa lite på personligheten så kan ni knulla vem som helst hur som helst gratis, jag lovar.
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in