Citat:
Ursprungligen postat av
tdlefnierregus
Av någon anledningen så verkar folk tro att om någon är snäll privat och när de är nyktra att det är samma som att de är snälla och omtänksamma även i fyllan eller när de är drogpåverkade mot allt och alla.
Han var en sån där person som alltid hade glimten i ögat, log och var glad och trevlig och hade en massa positiv energi runtomkring sig. Jag såg upp till honom när jag var yngre. Han var nästan som en storebror för mig, och sedan såg jag inte honom på en längre tid. Såg honom en sista gång några år senare, och då fick jag veta att han hade suttit inne och det chockerade mig.
Ingen har väl sagt att folk inte betér sig annorlunda när de är onyktra? Vad får du det ifrån? Jag vet dock att denna person inte är ett drägg rakt igenom.