2019-12-11, 23:17
  #589
Medlem
Tror Madeleine är en grym tjej, bara att hon blir lite till sig framför kameran som samma med Jimmie
Citera
2019-12-11, 23:33
  #590
Medlem
Vilken man Alexander är! Ödmjuk, kärleksfull, tålmodig, glad, humoristisk, hur fin som helst... Vad väntar Madeleine på? 😮 Bättre kap än så här går knappast hitta. 👌
Citera
2019-12-11, 23:58
  #591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fissure88
Tror Madeleine är en grym tjej, bara att hon blir lite till sig framför kameran som samma med Jimmie
Lägger till, verkar mer avslappnad i bönderna berättar allt
Citera
2019-12-12, 00:03
  #592
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fitz-hume
Uffe och Anna har jag vissa tvivel om faktiskt. Uffe har ju sin bästa kompis som råkar vara kvinna, och som förmodligen har mycket att säga till om och därmed också komma emellan dem. Anna kommer troligen inte att acceptera detta, så antingen går hon eller så går tjejkompisen, om det nu blir så seriöst att de ska flytta ihop, inte helt säkert ännu då Anna fortfarande verkar

Ja känner detsamma, vet ej om det kommer hålla
Citera
2019-12-12, 00:18
  #593
Medlem
PaulPaljetts avatar
Tror det kan ta slut mellan Uffe och Anna då han verkar mer "kramig" än vad hon är. Tror hon kan bli förbannad på hans framfusighet där han vill ha mer "närhet" än vad hon är redo att ge såpass tidigt och det slutar i att hon drar.

Är lite samma med Alexander, men han har å andra sidan ett fantastiskt tålamod och en respektfullhet som verkar vara från en annan värld, så det kan gå vägen.
Citera
2019-12-12, 00:22
  #594
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av dialektiker
Vad ÄTER Karin och Pelle för läskigt? Ruttna djur med massa flugor på.
Fattar ingenting.

Blodkorv och likdelar med flugor på. Ofattbart!
Citera
2019-12-12, 01:05
  #595
Medlem
Kvällens KÅA,

Uffe, har sin Anna men blir ganska oroad som flera andra i tråden när jag ser att Uffe säger inför Linda att han är kär, förälskad med mera och sen när Linda ställer frågan till Anna så svarar hon bara kallt "nej jag är inte förälskad, det är för tidigt". Även om hon känner så tycker jag att hon kunde sagt det på ett betydligt trevligare sätt och det är inte alls snällt mot Uffe när han är glad och öppnar upp sig. Tror han innerst inne blev ledsen även om han log framför Linda. Känner mig mycket osäker om det kommer hålla mellan dem....

Mattias, valde enligt mig helt fel när han tog Louise och han verkar inte helt säker på sitt val när man ser att han säger "jag kunde lika gärna valt Sonnelie" när Linda kommer och gör sin uppföljning nästa vecka. Tror Louise tröttnade på honom rätt snabbt och drog. Hon är ju mycket mer framåt och på än vad Mattias är och hon nämnde ju själv att han hade mycket mer gemensamt med Sonnelie. Hon är nog en sån typ av tjej som inte står ut med Mattias osäkra sätt och velande. Hade han valt Sonnelie så hade han haft en tjej som säkerligen hade varit mycket mer förstående när det gäller hans osäkerhet eftersom hon är osäker själv, dem hade kunnat växa och utvecklas tillsammans på ett helt annat sätt och det hade nog kunnat hålla....aja nu blev det som det blev, men den man som får Sonnelie kan skatta sig mycket lycklig!

Ska även bli lite kul att se nästa vecka hur det har gått för den extremt introverta och stela André
__________________
Senast redigerad av Hjortfelt 2019-12-12 kl. 01:07.
Citera
2019-12-12, 01:47
  #596
Medlem
Oscar är ju det säkraste kortet fast nu såg det osäkert ut inför nästa vecka.
Kanske dom hade fnurra på tråden när verkligheten kom ifatt eller så var det spel inför tv kamerorna.

Dom andra är jag inte lika hundra på även om många såg ut att ha det bra tillsammans.

F*uck hade visst fel om Mattias trodde han skulle ta brunetten. Dom verka vara väldigt lika och båda lika blyga. Den blonda tjejen är lite mer självsäker känns det som men grymt vacker. Jag fattar inte hur Mattias kan vara så sjukt blyg. Han fumla hela tiden och klara knappt att prata. Jag tror den blonda tjejen kommer dumpa honom i framtiden.

Alex brud, trodde hon var mer säkert kort än Alex men hon verkar nu genast mer osäker i mina ögon även om dom verkar har växt tillsammans som par.

Jimmy verkar vara lycklig med sin brud är ändå fortfarande osäker.

Uffe och Anna, tveksamt även om jag hela tiden visste att han skulle välja henne.

Undra hur det funkar med att lämna gården. Har tv4 anställt någon som täcker upp, för alla kan inte ha någon som täcker för dom.
__________________
Senast redigerad av Nyfikenpaallt 2019-12-12 kl. 02:43.
Citera
2019-12-12, 02:54
  #597
Medlem
Shit jag missa visst det han sa att han likaväl kunde valt Sonnelie. Det verka som han blivit dumpad av Louise som jag misstänkte hon skulle göra. Han såg väldigt frusterad ut när han sa det, så hon var nog inte schysst där.
Frågan är om hon dumpa han för hans osäkerhet eller om hon bara såg det hela som en tävling, tjejer har ju väldigt mycket bekräftelse behov.
Citera
2019-12-12, 06:56
  #598
Medlem
kostymnisses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lostworld
Jag kanske tillhör minoriteten här men jag trodde hela tiden att Jimmy skulle välja Emelie.
Hon kändes som den starkaste kandidaten redan från början och den han hela tiden talade väl om och kallade vacker.
Jonna dök upp mer på slutet men jag fick aldrig känslan av att han klickade på samma sätt med henne.
Bra jobbat av redigeringen att så många blev lurade får man väl säga

Jag blev "lurad" men det kan jag ta, det verkar iaf på resan som det var bra. Sedan hur det blir efteråt kan man inte alls gå på trailern inför nästa vecka för. Dessa trailers har ju klippts så man ska luras något enormt. "Är hon här på gården?" från Linda svaras med ett "Nej, hon är inte här, det är rätt tråkigt men hon har varit borta i..." från boden och sedan hör man när avsnittet sänds att det handlar om att tjejen ifråga är och handlar och har varit borta i 30minuter och kommer hem om 10minuter...

Citat:
Ursprungligen postat av Lostworld
Mattias, Mattias, Mattias - herregud... Vad ska man säga
Det är ju inget ont i honom men Louise, vad ser hon hos honom?
Linda frågade "vad finns det här" och det är en fråga som definitivt behöver ett svar.
Louise måste ha stött på snyggare, smartare och mer vältaliga män i sitt liv som hade varit en bättre matchning för henne. Detta är ju helt absurt. Man sitter som ett frågetecken.

Sen fattar jag inte hur en bonde, som lever på landet och som dessutom jobbar som brandman, kan vara rädd för humlor och spindlar! Manligt värre.
Även Louise såg lite tveksam ut. Återigen, jag fattar ingenting.
Run Louise run.


Båda tjejerna är för bra för Mattias.
Han borde satsa på lite kurser i retorik samt gå på lite kbt för sin humle- och spindelskräck.
Slita sig från gymmet och odla lite andra intressen som stimulerar intellektet.
Först därefter borde han försöka sig på dejting igen.

Ja, herregud, Mattias är det närmaste "fjortis" man kommit i BSF/KÅA. Det brukar alltid finnas några brevskrivare som är sådana men denna gång slår han alla rekord.
Han måste steppa upp om Louise skall klara av honom i längden, det är en bra tjej med skinn på näsan som inte lär acceptera att springa runt och curla honom dagarna igenom...

Citat:
Ursprungligen postat av dialektiker
Vad ÄTER Karin och Pelle för läskigt? Ruttna djur med massa flugor på.
Fattar ingenting.

Det där var ju isländska traditionella rätter så inget konstigt i sig, sedan att jag inte direkt heller hade valt det som en romantisk middag är en annan sak.

Citat:
Ursprungligen postat av PaulPaljett
Tror det kan ta slut mellan Uffe och Anna då han verkar mer "kramig" än vad hon är. Tror hon kan bli förbannad på hans framfusighet där han vill ha mer "närhet" än vad hon är redo att ge såpass tidigt och det slutar i att hon drar.

Är lite samma med Alexander, men han har å andra sidan ett fantastiskt tålamod och en respektfullhet som verkar vara från en annan värld, så det kan gå vägen.

Jag tror det kommer fungera där, Anna känns som en som bara vill slippa kameror, andra damer och allt det ståhejet för att släppa loss lite.

Alexander kan mycket väl få det att fungera det finns ju känslor från båda håll där, det ska bara finnas tid till mer kommunikation/umgänge.

Citat:
Ursprungligen postat av Nyfikenpaallt
Shit jag missa visst det han sa att han likaväl kunde valt Sonnelie. Det verka som han blivit dumpad av Louise som jag misstänkte hon skulle göra. Han såg väldigt frusterad ut när han sa det, så hon var nog inte schysst där.
Frågan är om hon dumpa han för hans osäkerhet eller om hon bara såg det hela som en tävling, tjejer har ju väldigt mycket bekräftelse behov.

Jag tror nog allt hon var schysst men att hans stil inte gick hem, hon var ju redigt frustrerad över att han inte kunde ge beskedet snabbare etc. Visst det är inte lätt att dumpa någon men den han väljer ska det ju vara betydligt lättare att säga sitt beslut till...
Louise kan dock få betydligt bättre än Mattias så för hennes skull vore det fint om hon slapp Mattias.
Citera
2019-12-12, 07:41
  #599
Medlem
Lostworlds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fitz-hume
Uffe och Anna har jag vissa tvivel om faktiskt. Uffe har ju sin bästa kompis som råkar vara kvinna, och som förmodligen har mycket att säga till om och därmed också komma emellan dem. Anna kommer troligen inte att acceptera detta, så antingen går hon eller så går tjejkompisen, om det nu blir så seriöst att de ska flytta ihop, inte helt säkert ännu då Anna fortfarande verkar avvaktande.

Jag reagerade på att Uffe bara gav komplimanger gällande Annas utseende och sa inget om hennes personlighet. Känns som han helt bara fallit för ytan. Anna är ju dessutom snyggare än honom så det finns en obalans där redan från början vilket Uffe säkert är medveten om.

Sen ang att flytta ihop så var ju inte det möjligt än på ett tag. Anna deklarerade redan i något av de första avsnitten att hon inte var flyttbar pga sina barns skull (eller om det var ett barn hon hade?), något som sen märkligt nog inte har diskuterats mer men som givetvis har stor inverkan på förhållandets framtid.

Håller med om att Uffes tjejkompis verkar vara en bestämd dam med mycket inflytande över honom. Kan bli jobbigt om det inte funkar med hans utvalda.
Citera
2019-12-12, 07:45
  #600
Medlem
Bikefits avatar
Tack för rapporter här.
Tv4 visar helt annat hos mig
program jag inte hade en aning om jag skulle se.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in