Citat:
Ursprungligen postat av
blagylta
Att Skagerak, som enligt Bohuslänningen, skulle vara ute på allt annat än att spana efter kvarlevorna av Wilma man tro vad man vill om (mördar-kurrekurderna finger nog ingen trygghet i det), vintertid ligger båten alltid annars vid kaj vid Öckerö, Fiskebäck eller nya varvet GBG.
Men nu befinner den sig påpassligt nog i Uddevalla inför stormen som skall dra in ikväll och dagens sök slår det mesta hittills för en båt med den utrustningen och precis på de platserna likdelar kan förväntas finnas. Som t.ex utanför Gustavsberg i bakvattnet av bäveån där den befinner sig nu sedan mer än en timme. Följ den på marinerraffick.
Forskningsfartyget Skagerack har väl utrustning för att kunna se strömmar i vattnets olika skikt, hur strömmarna följer djup, viker av runt öar och liknande. Det kan ju vara till hjälp i eftersökning av ev. likdelar och med tanke på var den del som påträffats hittades, då kan man med större kunnskap tänka sig var den kan ha dumpats, och vilken väg och hur långt fyndet kan ha flytit med. OM det nu var så att fyndet gjordes i själva vattnet, vilket vi inte vet.
Flyter kroppsdelar överhuvudtaget under nedbrytningsprocessen om de är avskilda från kroppen?
Kan det vara så att de har olika flytkraft beroende på vari nedbrytningsprocessen de befinner sig?
Kan det vara så att en del har slängts i, och förövaren sett att den flytit och sen avstått från att slänga i resten.
Saltvatten har större bärighet än sötvattnet som strömmar ut ur Bäveån. Det skiktar sig då så sötvattnet flyter uppe på fjordens saltare vatten. Detta innebär att en kroppsdel som nätt o jämt sjunker i sötvatten kan hålla sig flytande i språngskiktet och förflytta sig långt. Om saltvattnet då kan hålla kroppsdelen flytande utan att sjunka till botten, tills de olika vattnen blandats upp sen få det att flyta in till land, kan det var långt från dumpninsplatsen.
Såå, visst kan information från Skagerack vara till hjälp.