2019-12-06, 01:33
  #118537
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 299792458
Detta blir lite komplicerat, Sumer. Men jag tror makarna Palme gick framför Carina Pettersson och Sirpa Lindgren på den västra gångbanan och att dom mötte det unga paret före Carina Pettersson och Sirpa Lindgren mötte det unga paret.

Carina Pettersson: "Efter Adolf Fredriks Kyrkogata mötte de ett yngre par" (FUP 435)

Jag måste här skjut in att också NF nämner att han mötte ett ungt par !? (FUP 93)

Jag vet inte om jag missförstår dig nu men följande inträffade:

1) Carina Pettersson och Sirpa Lindgren hade, precis som Lars Jeppsson, besökt Tre Backar på Tegnérgatan. Flickorna gick därefter Sveavägens östra trottoar söderut.

2) Flickorna gick därefter över till den västra trottoaren, dvs korsade Sveavägen, ungefär vid AF kyrkogata.

3) Under sin fortsatta vandring söderut på den västra trottoaren mötte flickorna ett ungt par "efter AF kyrkogata", dvs söder om AF kyrkogata. Det unga paret gick således norrut i riktning Grand.


Carina P var vid tillfället 25 år och Sirpa L 20 år. Rimligen bör de ha gått snabbare än paret Palme på sin vandring rakt söderut mot Sergels torg och då passerat Tunnelgatan en god stund innan paret Palme kom till Tunnelgatan.

Men det var inte det som hände. Istället befann sig Carina/Sirpa på västra trottoaren exakt vid Tunnelgatan när skotten föll.

Det är alltså något som inte stämmer.

Förklaringen bör vara att paret Palme redan hunnit över till den östra trottoaren när Carina/Sirpa nådde den västra trottoaren.

Det betyder att Carina/Sirpa såg paret i 50-årsåldern vid bokhandeln medan de fortfarande befann sig på den östra trottoaren.

Om vi hugger till med att det tog Carina/Sirpa 1 minut att gå från AF kyrkogata till Tunnelgatan så måste paret Palme ha befunnit sig på den östra trottoaren i höjd med Skandia när flickorna nådde västra trottoaren. Dvs 23.20.30.

Om det tog Carina/Sirpa 1,5 minut så var paret Palme på östra trottoaren vid övergångsstället (23.20) när Carina/Sirpa kom till den västra trottoaren.

Eftersom paret Palme gick över gatan vid AF kyrkogata och Carina/Sirpa mötte det unga paret söder om AF kyrkogata så kan inte paret Palme ha mött det unga norrgående paret.

Det unga par som NF mötte gick på den östra trottoaren i riktning söderut. Han mötte dem mellan Dekorima och Skandia. Det kan alltså inte vara samma unga par vi talar om.

Det unga par som NF mötte måste ha passerat Dekorima ca 23.20.30. Om de såg GM har inte framgått i den officiella polisrapporteringen. Men man får anta att de inte såg GM. Annars hade nog den nyheten varit ute för längesen. Det unga paret kan för övrigt vara identiskt med "vittnet Hellgren" i GMP:s sammanställning. Där anges tiden till 23.20. Alla tider är avrundade till hela minuter.

Det var ju många unga par och ungdomar i allmänhet ute den här kvällen ser vi i de offentliggjorda förhören. De hade varit på bio eller besökt pubar/restauranger. Vi har AB:s sällskap, Rolders sällskap, syskonen Vallin, Carina/Sirpa, Ulrika/Susanne, Egon/Annika, Anna/Karin etc. Det var en normal fredagkväll.

Men ett norrgående par på västra trottoaren är inte identiskt med ett södergående par på den östra trottoaren. Särskilt inte när de iakttogs på olika platser vid ungefär samma tid.

Om denna räkneövning har med mordet att göra vet jag inte. Det mest intressanta är väl det unga par som NF mötte, de som inte såg GM vid Dekorima ca 23.20.30?
__________________
Senast redigerad av Basfakta 2019-12-06 kl. 01:40.
Citera
2019-12-06, 01:48
  #118538
Medlem
p.norths avatar
Tror ni inte att det hade framgått ifrån fru Palme varför dom då korsade vägen, om dom kände sig obekväm om någon följde efter paret? Väldigt bra anledning om det hade kanske varit så. Bara en tanke
Citera
2019-12-06, 01:52
  #118539
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
SE rörde sig bort från honom och kan ha varit inne vid Götabankens fönster och tittat på klockan.

I förhöret med NF står det:

”När Fauzzi vänder sig om är det 4-5 personer som står i en grupp.
Först ser inte Fauzzi att en person ligger ner. När någon i gruppen flyttar på sig ser Fauzzi en person ligga ner på trottoaren.
Fauzzi står kvar på samma plats i 30-40 sekunders tid. Till en början när Fauzzi tittar mot gruppen ser han inte till den man i blå jacka som han mött gå ende efter makarna Palme. Efter ca 10 sekunder lägger Fauzzi märke till den mannen då denne är halvvägs inne i en port eller en entré en bit bakom gruppen av människor. Mannen är sedan försvunnen en stund för att ånyo upptäckas av Fauzzi då han lutar sig ut.
Det är bara jackan Fauzzi ser. Det är på jackans färg Fauzzi igenkänner mannen. Mannen försvinner därefter ånyo in i porten-prånget”

Gruppen av människor befann sig alltså en bit norr om Dekorima ingången, och alltså inte i mordplatsens omedelbara närhet.
Rimligen stod de stilla, men de kan ju också ha rört sig i riktning mot honom, men under de 30-40 sekunder han stått och tittat borde de kommit avsevärt närmare Fauzzi.
Det verkar inte som de gjorde det.

Att mannen i porten är samma man som han sett gående är bara en slutsats pga jackans färg.
Mannen i porten var ju AB, men jag har svårt att tro att det var AB som gick bakom vid La Carterie.

Tror inte att AB:s förehavanden i porten var kända i media 86 03 03, och det ger ju i så fall NF:s vittnesmål viss trovärdighet.

Enligt Wall var AB väldigt noga med att inte framträda i medierna efter mordet. Hans fru fick ta alla telefonsamtal från journalisterna i bostaden och arbetskamraterna skötte telefonvakten på jobbet. Tror inte AB:s identitet blev känd förrän i tingsrätten.

Att någon stod i porten berättar ju flera vittnen för polisen direkt efter mordet. Men att det var AB visste ingen utom polisen.
Citera
2019-12-06, 01:55
  #118540
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av p.north
Tror ni inte att det hade framgått ifrån fru Palme varför dom då korsade vägen, om dom kände sig obekväm om någon följde efter paret? Väldigt bra anledning om det hade kanske varit så. Bara en tanke

Ja det här är ju en nyckelfråga. LP påstod väl att hon ville titta i Saris skyltfönster, men var det den verkliga anledningen? Var det istället så att OP ville byta trottoar och att hon då passade på att titta i skyltfönstret? Eller är Sari ett påhitt för att dölja det faktum att OP upptäckt något?

LP verkar hursomhelst inte ha sett någon förföljare. Hon beskriver i förhören att hon medvetet "stängde ute" allmänheten när hon och OP var ute på stan. Hon såg bort, undvek ögonkontakt.

I de offentliggjorda förhören berättar hon inte att hon sett någon förföljare/obehaglig person vid Grand eller söder om Grand. Men det kanske hon gjorde?

I och för sig säger hon att hon märkte att någon stod nära familjen Palme vid bokhandeln. Men att hon inte kan ge något signalement på den personen.
__________________
Senast redigerad av Basfakta 2019-12-06 kl. 01:59.
Citera
2019-12-06, 02:02
  #118541
Medlem
p.norths avatar
"objektet är på Sveavägen"
Vem sa det? Och till vem? Vem var objektet?
Vilken tid sas detta då?
Citera
2019-12-06, 02:07
  #118542
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Enligt Wall var AB väldigt noga med att inte framträda i medierna efter mordet. Hans fru fick ta alla telefonsamtal från journalisterna i bostaden och arbetskamraterna skötte telefonvakten på jobbet. Tror inte AB:s identitet blev känd förrän i tingsrätten.

Att någon stod i porten berättar ju flera vittnen för polisen direkt efter mordet. Men att det var AB visste ingen utom polisen.
Ja, jag kan knappast tänka mig att NF kunnat fått informationen om AB och hans rörelser fram och tillbaka i portnischen.
Beskrivningen är så klockrent återgiven att det utesluter att NF far med osanning. Han kan inte ha fantiserat ihop detta.
I samma slag utesluts han också som gm. Förstås.
Troligtvis stod han betydligt närmare mordplatsen än Sveavägen 56.

En liten fundering bara ang det unga par han mötte.
Så här står det beskrivet i förhöret:

”Fauzzi uppger att han under sin gång Sveavägen norrut och fram till mötesplatsen endast mötte ett ungt par”

Om man tolkar det lite mer öppet så finns det inget som säger att han mött dem norr om Dekorima.
Mötesplatsen hade också kunnat vara på sträckan Kungsgatan-Tunnelgatan.
Citera
2019-12-06, 04:02
  #118543
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CapricornAA
Meaning;
The only known “legal” firearms of the type mentioned in this thread.

You keep insisting that there’s “another weapon” that needs some looking into. Sure. But there could (hypothetically) also be a dozen of such firearms that were illegal at the time = totally unknown for the police.

Who knows?

I don't want to discuss "hypotheticals" - the S&W that the Managing Director had is not hypothetical - and I am not the only person who knows about it (besides "efterlevande") - place of original purchase (like the gun store), prior user to the Managing Director (yes, someone actually used it prior), unique ammo & S&W coming to Sweden - all those things are facts.

As for a hypothetical dozen "other firearms" - I have no comment about - since I do not know anything about them.

But you would need to ask yourself why Hans Melander and PU would ignore facts.
Citera
2019-12-06, 06:15
  #118544
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
SE rörde sig bort från honom och kan ha varit inne vid Götabankens fönster och tittat på klockan.

I förhöret med NF står det:

”När Fauzzi vänder sig om är det 4-5 personer som står i en grupp.
Först ser inte Fauzzi att en person ligger ner. När någon i gruppen flyttar på sig ser Fauzzi en person ligga ner på trottoaren.
Fauzzi står kvar på samma plats i 30-40 sekunders tid. Till en början när Fauzzi tittar mot gruppen ser han inte till den man i blå jacka som han mött gå ende efter makarna Palme. Efter ca 10 sekunder lägger Fauzzi märke till den mannen då denne är halvvägs inne i en port eller en entré en bit bakom gruppen av människor. Mannen är sedan försvunnen en stund för att ånyo upptäckas av Fauzzi då han lutar sig ut.
Det är bara jackan Fauzzi ser. Det är på jackans färg Fauzzi igenkänner mannen. Mannen försvinner därefter ånyo in i porten-prånget”

Gruppen av människor befann sig alltså en bit norr om Dekorima ingången, och alltså inte i mordplatsens omedelbara närhet.
Rimligen stod de stilla, men de kan ju också ha rört sig i riktning mot honom, men under de 30-40 sekunder han stått och tittat borde de kommit avsevärt närmare Fauzzi.
Det verkar inte som de gjorde det.

Att mannen i porten är samma man som han sett gående är bara en slutsats pga jackans färg.
Mannen i porten var ju AB, men jag har svårt att tro att det var AB som gick bakom vid La Carterie.

Tror inte att AB:s förehavanden i porten var kända i media 86 03 03, och det ger ju i så fall NF:s vittnesmål viss trovärdighet.
Konstigt nog gör du samma sak som många andra för dig, du börjar flytta saker norrut, eftersom Fauzzi flyttar mötet med Palme längre norrut. Du flyttar gruppen på 4-5 personer från "korsningen med Tunnelgatan" till en plats norr om Dekorimas ingång.

"Han såg några personer vid korsningen med Tunnelgatan och hänvisar till tidigare förhör" (FUP 93)

"När Fauzzi vänder sig om är det 4-5 personer som står i en grupp. Först ser inte Fauzzi att någon person ligger ner. När någon i gruppen flyttar sig ser Fauzzi en person ligga ned på trottoaren" (FUP 92)

Det är tydligt att gruppen är vid någon person ligger ner i korsningen med Tunnelgatan.
Citera
2019-12-06, 06:20
  #118545
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 299792458
Konstigt nog gör du samma sak som många andra för dig, du börjar flytta saker norrut, eftersom Fauzzi flyttar mötet med Palme längre norrut. Du flyttar gruppen på 4-5 personer från "korsningen med Tunnelgatan" till en plats norr om Dekorimas ingång.

"Han såg några personer vid korsningen med Tunnelgatan och hänvisar till tidigare förhör" (FUP 93)

"När Fauzzi vänder sig om är det 4-5 personer som står i en grupp. Först ser inte Fauzzi att någon person ligger ner. När någon i gruppen flyttar sig ser Fauzzi en person ligga ned på trottoaren" (FUP 92)

Det är tydligt att gruppen är vid någon person ligger ner i korsningen med Tunnelgatan.
Nej det är så det står:

”Efter ca 10 sekunder lägger Fauzzi märke till den mannen då denne är halvvägs inne i en port eller en entré en bit bakom gruppen av människor.”

Gruppen av människor är alltså norr om AB, och därmed norr om Dekorimas ingång.
Citera
2019-12-06, 07:30
  #118546
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Nej det är så det står:

”Efter ca 10 sekunder lägger Fauzzi märke till den mannen då denne är halvvägs inne i en port eller en entré en bit bakom gruppen av människor.”

Gruppen av människor är alltså norr om AB, och därmed norr om Dekorimas ingång.

Björkman var fortfarande bakom Palme efter mordet, ja. Men nu också bakom gruppen av människor som kom till Palme (Hans Johanssons passagerare)
Citera
2019-12-06, 07:58
  #118547
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 299792458
Björkman var fortfarande bakom Palme efter mordet, ja. Men nu också bakom gruppen av människor som kom till Palme (Hans Johanssons passagerare)
Det går inte att vränga detta så att det blir något annat.
NF säger att Björkman var bakom gruppen av människor från hans position sett.
Gruppen var mellan honom och Björkman.
Hur det var egentligen vet ju inte jag, men det är ju klart att det är vad han säger.

Knappt troligt att 4-5 personer ut HJ:s taxi stått där innan NF ens hunnit vända sig om heller.

NF har inte passerat gruppen när han gått norrut, så det kan väl röra sig om det gäng som enl IM kan ha mött Makarna Palme ungefär vid annonspelaren.

Hur kunde NF känna till Björkmans rörelser i porten tror du?

Mannen i beige kan ha varit den i det gänget som LP fick syn på då hon sökte hjälp.
__________________
Senast redigerad av MacMackay 2019-12-06 kl. 08:11.
Citera
2019-12-06, 08:08
  #118548
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Jag vet inte om jag missförstår dig nu men följande inträffade:

1) Carina Pettersson och Sirpa Lindgren hade, precis som Lars Jeppsson, besökt Tre Backar på Tegnérgatan. Flickorna gick därefter Sveavägens östra trottoar söderut.

2) Flickorna gick därefter över till den västra trottoaren, dvs korsade Sveavägen, ungefär vid AF kyrkogata.

3) Under sin fortsatta vandring söderut på den västra trottoaren mötte flickorna ett ungt par "efter AF kyrkogata", dvs söder om AF kyrkogata. Det unga paret gick således norrut i riktning Grand.


Carina P var vid tillfället 25 år och Sirpa L 20 år. Rimligen bör de ha gått snabbare än paret Palme på sin vandring rakt söderut mot Sergels torg och då passerat Tunnelgatan en god stund innan paret Palme kom till Tunnelgatan.

Men det var inte det som hände. Istället befann sig Carina/Sirpa på västra trottoaren exakt vid Tunnelgatan när skotten föll.

Det är alltså något som inte stämmer.

Förklaringen bör vara att paret Palme redan hunnit över till den östra trottoaren när Carina/Sirpa nådde den västra trottoaren.

Det betyder att Carina/Sirpa såg paret i 50-årsåldern vid bokhandeln medan de fortfarande befann sig på den östra trottoaren.

Om vi hugger till med att det tog Carina/Sirpa 1 minut att gå från AF kyrkogata till Tunnelgatan så måste paret Palme ha befunnit sig på den östra trottoaren i höjd med Skandia när flickorna nådde västra trottoaren. Dvs 23.20.30.

Om det tog Carina/Sirpa 1,5 minut så var paret Palme på östra trottoaren vid övergångsstället (23.20) när Carina/Sirpa kom till den västra trottoaren.

Eftersom paret Palme gick över gatan vid AF kyrkogata och Carina/Sirpa mötte det unga paret söder om AF kyrkogata så kan inte paret Palme ha mött det unga norrgående paret.

Det unga par som NF mötte gick på den östra trottoaren i riktning söderut. Han mötte dem mellan Dekorima och Skandia. Det kan alltså inte vara samma unga par vi talar om.

Det unga par som NF mötte måste ha passerat Dekorima ca 23.20.30. Om de såg GM har inte framgått i den officiella polisrapporteringen. Men man får anta att de inte såg GM. Annars hade nog den nyheten varit ute för längesen. Det unga paret kan för övrigt vara identiskt med "vittnet Hellgren" i GMP:s sammanställning. Där anges tiden till 23.20. Alla tider är avrundade till hela minuter.

Det var ju många unga par och ungdomar i allmänhet ute den här kvällen ser vi i de offentliggjorda förhören. De hade varit på bio eller besökt pubar/restauranger. Vi har AB:s sällskap, Rolders sällskap, syskonen Vallin, Carina/Sirpa, Ulrika/Susanne, Egon/Annika, Anna/Karin etc. Det var en normal fredagkväll.

Men ett norrgående par på västra trottoaren är inte identiskt med ett södergående par på den östra trottoaren. Särskilt inte när de iakttogs på olika platser vid ungefär samma tid.

Om denna räkneövning har med mordet att göra vet jag inte. Det mest intressanta är väl det unga par som NF mötte, de som inte såg GM vid Dekorima ca 23.20.30?
Eftersom AB:s sällskap Fröling/Nyberg/Gustavssson inte mötte makarna Palme och Carina/Sirpa på östra trottoaren. Tror jag makarna Palme gick på västra trottoaren efter att ha korsat AF kyrkogata och att de då, på västra trottoaren, mötte det unga paret som också Carina/Sirpa mötte på västra trottoaren, efter att ha korsat AF kyrkogata.

"Najic har inte sett makarna Palme korsa Sveavägen, och han såg dem inte heller promenera på Sveavägens östra sida"

"han ögonkontakt med makarna Palme, men när de kom fram till busshållplatsen för buss 52, tappade han kontakten med dem"


källa: FUP 55

PS: busshållplatsen för buss 52 är på västra trottoaren efter AF kyrkogata

Frågan är ju också, var det unga norrgående paret kom ifrån ? NF kan ha mött dom när han någonstans kom in på Sveavägen.

Med andra ord, jag tror att det bara finns ett oidentifierat ungt par, inte tre.
__________________
Senast redigerad av 299792458 2019-12-06 kl. 08:34.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in