Citat:
Ursprungligen postat av
Jack.Cates
Du kan inte har bott på Rosengård om du kallar området för "Rosengården". Ingen gör det. Inte ens Muhammed på SFI. Så trolla får du jobba med.

Jag bodde där i 1.5 år, innan dess på Möllan. Bodde cirka 300 meter från Rosengård station. Varför skulle jag trolla om något så tråkigt? Att jag kallar det Rosengården beror kanske på att jag inte bryr mig så mycket. Fick först reda på att det var Rosengård när jag läste om skytning runt hörnet och kollade upp vart området gick och såg att min gamla adress var i Rosengård. Ta det eller låt bli, vem bryr sig.
Btw, trodde det hette Rosengården tills du rättade mig. Ingen har rättat mig innan.
Citat:
Varför folk inte flyttar från Malmö? Man måste väl få ett jobb på annan ort. Inte alltid så lätt. Så av ekonomiska skäl.
Sen, vart fan skall man flytta? Hela landet är ju likadant. Malmö har fördelarna jämfört med alla andra städer (även skitstaden Stockholm):
1. Varmare och bättre klimat
2. Skåningar är mer kontinentala och varma som resten av Europa.
3. Nära till Mamös huvudstad Köpenhamn.
4. Många affärer och annat av nöje på väldigt nära håll
Kan säga varför jag flyttade dit från Köpenhamn:
- Billig hyra för lägenhet centralt. Ansåg att till och med Rosengård kändes centralt då Möllan är runt hörnet i princip.
- Bra stad, särskilt om sommaren.
- Bra infrastruktur, Kbh runt hörnet.
Dina punkt 3 & 4 är jag enig i.
Varför flyttade jag?
Jobb som inte låg lika lätt relativt centralstationerna, samt möjlighet att byta ut lägenhet i Malmö till en i KBH till typ samma pris, så reskostnaderna och restid gjorde skillnaden.
Om man inte hänger med kriminella eller folk som hänger med kriminella, om man inte är tonåring och umgås andra tonåringar, och om man inte sitter på svartklubb tills 4 på morgonen, så är Malmö vilken stad som helst.
Jag, som endast var ute sent i syfte att komma från A-B hade aldrig problem med annat än vädret.