Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Men var det inte så att inte svampplockare eller jägare, men en dykare av en slump hittade ett nedsänkt lik på västkusten för något år sedan?
Mot slumpen står man sig slätt, hur noga man än planerar. Har man otur kan ju en polishelikopter råka flyga över sjön när man dumpar kroppen, sånt kan man aldrig förutse. Eller kroppen hamnar precis där nån lagt ut hummertinor eller nåt. Oturen kan alltid ställa till det.
Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Var det inte så att, inte spårhundar, men likhundar, hittade KW kvarlevor på botten i södra Öresund för något år sedan?

Fascinerande i så fall. Dykarhundar..? Men du har nog rätt, det var nog hundar inblandade i fallet med den försvunna Kim Wall för ett par år sedan.
Men jag skulle i alla fall hellre satsa på att gömma en kropp i sjön eller havet, än nedgrävd i skogen. Mindre risk att nåt djur gräver upp kroppen också.