2019-11-16, 20:34
  #83833
Medlem
Utflyttads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hultabultan
Absolut!
Åkessons klara uttalanden innan valet att SD helt villkorslöst kommer stödja M och Kristersson som statsminister var synnerligen dumt.
För massor av väljare som tvekade mellan S och SD, gjorde Åkessons klara ställningstagande valet synnerligen enkelt.
Hade SD inte stött Kristersson som Statsminister så fanns det faktiskt inte så många orsaker till att rösta på SD.
Folk vill rösta på ett regeringsalternativ. Hade SD vägrat att stödja Åkesson så tror jag att en del av SD's väljare hade gått över till M.
2019-11-16, 20:46
  #83834
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kolgrill-ftw
Något ännu viktigare är att kalla en spade för spade.
Ytterst få av de som migrerat till Sverige är flyktingar. Några få % som flugits direkt från krigshärdar.
Vi pratar max 5%. Förmodligen 2%.
De andra har rest genom 7-10 säkra länder på väg hit. Det är inte krig i varken Grekland, Italien, Turkiet, Bulgarien, Makedonien, Serbien, Ungern, Slovakien, Österrike, Tjeckien, Tyskland eller Danmark.
Flykting slutar man vara i första säkra land.
De söker sig till Sverige pga av höga bidrag utan motkrav. Att svenska politiker och journalister vurmar för islam hjälper såklart till.
Ska vi kalla dom något så är bidragsmigranter ordet.

Man kan säga asylinvandring, de har fått stanna i Sverige för att de sökt asyl. Om de är berättigande till det är en annan sak men det är därför de är här. Mycket av den arbetsrelaterade invandringen är också bidragsinvandring, så det sammanfattande namnet skall kanske vara bidragsinvandring?
2019-11-16, 21:02
  #83835
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Givetvis innebär det att SD implicit har samma syn på svensk nation. Annars hade man ju varit både rasister och självhatande, föraktliga cuckar.
Rimligare är förstås att ett parti till slut avspeglar uppfattningen att svensk nation inte är mer suspekt än någon annan - se bara på hur avslappnat Jimmie beskrev gänget i Staffanstorpsfilmen som "för svenskt" till utseende.
VAD menade han med det, Regulus?

Jag har inte sett någon kommentar från PK att SD försvarade filmen med; "Det finns svenskar i Sverige" och att de typiska rånarna i Malmö inte ser svenska ut. Har SD lyckats normalisera det självklara?
2019-11-17, 00:45
  #83836
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Antligenhemma2019
Mycket intressant och detta har jag inte tänkt på.
Helt klart mitt favorit val nu.

Så länge hon inte lägger sig i hemvandringsministerns arbete så är det helt OK.
2019-11-17, 08:49
  #83837
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ottokar
Så länge hon inte lägger sig i hemvandringsministerns arbete så är det helt OK.

Hon får inte heller lägga sig i inrikesministerns arbete med att avveckla alla bidrag till muslimer, vänsterextremister (Expo, jag är här, näthatsgranskaren etc.), och kulturministerns avveckling av bidrag till all vänsterpolitik som kallas kultur, och den totala utrensningen av anställda i Public Service.

Hon får inte heller lägga sig i nedläggningen av Migrationsverket som ju ersätts av det nybildade återvandringsverket med handplockad personal som är garanterat opolitiska (Ingen från migrationsverket får söka några tjänster där i över huvud taget). Eller avvecklandet av Brå.
2019-11-17, 08:56
  #83838
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinewave
Ja, men läser man den här tråden kan man få en något skev uppfattning. Man kan nästan tro att SD-ledningen går på vad vissa skriver på Flashback vilket jag anser inte vore särskilt lyckat.

Och ja, Göran Persson hade få problem att prata om problematik som t ex den ökande bidragsturismen som han kallade det. Något dagens S inte verkar se som något särskilt problem trots att det helt tillintigör partiets politik och utöver det dessutom gör partiet irrelevant (som socialdemokratiskt). Man kan inte vara sosse idag och rösta på S, det är som att vara sosse och rösta för mindre socialdemokrati.

SD verkar ta alltmer lätt på att bygga något nytt socialdemokratiskt. Tramset om abortfrågan och att närma sig M på tok för mycket fick högst förmodligen många typiska sossar att inte rösta på SD i valet 2018. Reinfeldtarna och M kan knappast av denna skara ses som goda samarbetspartners utan snarare som en typ av nödvändigt ont. Som pragmatisk mittenväljare hyser jag knappast någon typ av förhoppningar om några av dessa DÖ-partier utan betraktar alla dessa som det socialdemokratiska samhällsbyggets fiender och som ett direkt hot mot det som många känner igen och tycker är bra med landet Sverige.

SD bör annars framförallt akta sig för att närma sig något parti. Om man tycker lika i något så visst, annars inte. Det är trots allt SD som håller i taktpinnen för tillfället och även om så inte var fallet vill förmodligen få rösta på något som inte tydligt har det arbetande folkets intresse som grund (dvs som alla andra partier). Det behövs ingen ny blek kopia av något.

Ja jag tror att man skulle få fler väljare genom att utforma en mer egen röd ideologi. Den måste ju inte vara socialistisk i klassisk mening.

För mig är det hela enkelt. Socialdemokratins mål är att arbetarkollektivet ska kunna leva ett borgerligt liv med allt vad det innebär i form av levnadsstandard, bildning, social gemenskap med mera. Då har vi folkhemmet som första steg. Märkvärdigare än så är det inte. Det geniala med det för socialdemokratins del är att då behöver inte arbetaren rösta borgerligt eftersom arbetaren redan är det genom att rösta på socialdemokraterna. Detta skapar naturligtvis stor frustration hos moderaterna och var en av orsakerna till varför Reinfeldt skrev det sovande folket.

Idag har socialdemokraterna förkastat idén om arbetaren som borgerlig. Arbetaren är mer av ett bekymmer för att skapa ett mångkulturellt kollektiv. Det är här sverigedemokraterna ska plocka upp spillrorna och skapa något eget av det som var bra. Rensa ut de värsta marxistiska inslagen och skapa något nytt ideologiskt med starka band till liberalism och marknadsekonomi.

Börja prata mer ideologi är mitt förslag. Då behöver SD inte närma sig ett annat parti. Och som du säger så håller SD taktpinnen och kan i lugn och ro slipa tankarna och resonemangen.
2019-11-17, 09:59
  #83839
Medlem
Har läst ett antal sidor och det spekuleras om hur SD skulle klara sig i opinionen som stödparti till en M+KD-regering.

Det beror såklart på hur mkt genomslag de får för sin politik.

Det vore enkelt för vem som helst med bara ett uns av bondförnuft och lite stake kvar att imponera stort på svensken. Det finns ju så mkt som är totalt bat shit crazy i Sverige. Lyckas SD få bort tiggeriet, minska EU-avgiften något (eller åtminstone inte gå med på höjningar), fixa gränskontroller som funkar och därmed minska öststatsstråtröveriet och se till att polisen avfeminiseras något och förorterna blir lite lugnare, ja då kommer SD växa ordentligt. The sky is the limit.

Men just därför tror jag aldrig de får chansen.
__________________
Senast redigerad av icefrontier76 2019-11-17 kl. 10:06.
2019-11-17, 10:44
  #83840
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Jag har inte sett någon kommentar från PK att SD försvarade filmen med; "Det finns svenskar i Sverige" och att de typiska rånarna i Malmö inte ser svenska ut. Har SD lyckats normalisera det självklara?

Det blåser helt andra vindar nu. Läste idag en artikel från Lena Melin i Aftonbladet om att problemen i förorterna är alla partiers fel med undantag för V och SD. Sedan skrev hon även att det var oförklarligt att SD inte fick vara med i samtalen om gängkriminaliteten.
2019-11-17, 11:05
  #83841
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Ja jag tror att man skulle få fler väljare genom att utforma en mer egen röd ideologi. Den måste ju inte vara socialistisk i klassisk mening.
För mig är det hela enkelt. Socialdemokratins mål är att arbetarkollektivet ska kunna leva ett borgerligt liv med allt vad det innebär i form av levnadsstandard, bildning, social gemenskap med mera. Då har vi folkhemmet som första steg. Märkvärdigare än så är det inte. Det geniala med det för socialdemokratins del är att då behöver inte arbetaren rösta borgerligt eftersom arbetaren redan är det genom att rösta på socialdemokraterna. Detta skapar naturligtvis stor frustration hos moderaterna och var en av orsakerna till varför Reinfeldt skrev det sovande folket.
Idag har socialdemokraterna förkastat idén om arbetaren som borgerlig. Arbetaren är mer av ett bekymmer för att skapa ett mångkulturellt kollektiv.

Det är här sverigedemokraterna ska plocka upp spillrorna och skapa något eget av det som var bra. Rensa ut de värsta marxistiska inslagen och skapa något nytt ideologiskt med starka band till liberalism och marknadsekonomi.
Börja prata mer ideologi är mitt förslag. Då behöver SD inte närma sig ett annat parti. Och som du säger så håller SD taktpinnen och kan i lugn och ro slipa tankarna och resonemangen.

Det är mycket en fråga om att välja rätt ord. Egentligen är det en fråga om att exkludera trasproletariatet från denna välfärd för arbetarna enligt marxistiskt språkbruk. Det är ju bidragsklassen som håller på och krossar välfärden för arbetarklassen, allt enligt Bildts och Reinfeldts plan. Men man behöver egna, andra, ord än de kommunistiska. "Invandrare" är ju fel då SD har många produktiva invandrare i sitt parti. Lite det som SD ger uttryck för att "vissa bygger bilar, andra bränner bilar." Ett vi och dom mellan de som gör rätt för sig, eller försöker, och de som är livstids-bidragsberoende. Välfärden kvar för integrerade invandrare och de flesta svenskar men drastiskt minskad välfärd för övriga (Även en del svenskar). De går inte att bara gå på medborgarskap heller för många av dessa som kommer från asylinvandringen har fått medborgarskap och fler får det för var år som går. Många av dem är födda i Sverige.

Detta kan de få M med sig på om de säljer in det rätt.

Ja klassisk liberalism kan de se på, men de måste formulera sig rätt för vad det egentligen är, är socialliberalism i klassisk mening, men det har kommit att betyda något annat och används som skällsord av SD själva. SD är inte libertarianer, och kommer inte driva det. Kanske är klassisk liberalism det de skall kalla det?

Det är ju det Mattias Karlsson skall göra; skapa en SD-version av socialkonservatismen, där de lägger sin betydelse i begreppet.
2019-11-17, 11:12
  #83842
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Det blåser helt andra vindar nu. Läste idag en artikel från Lena Melin i Aftonbladet om att problemen i förorterna är alla partiers fel med undantag för V och SD. Sedan skrev hon även att det var oförklarligt att SD inte fick vara med i samtalen om gängkriminaliteten.

Bra att AB normaliserar SD, jag tror många sossar läser hennes kolumn. + 0,1 % i OU-arna.
2019-11-17, 11:53
  #83843
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Det är mycket en fråga om att välja rätt ord. Egentligen är det en fråga om att exkludera trasproletariatet från denna välfärd för arbetarna enligt marxistiskt språkbruk. Det är ju bidragsklassen som håller på och krossar välfärden för arbetarklassen, allt enligt Bildts och Reinfeldts plan. Men man behöver egna, andra, ord än de kommunistiska. "Invandrare" är ju fel då SD har många produktiva invandrare i sitt parti. Lite det som SD ger uttryck för att "vissa bygger bilar, andra bränner bilar." Ett vi och dom mellan de som gör rätt för sig, eller försöker, och de som är livstids-bidragsberoende. Välfärden kvar för integrerade invandrare och de flesta svenskar men drastiskt minskad välfärd för övriga (Även en del svenskar). De går inte att bara gå på medborgarskap heller för många av dessa som kommer från asylinvandringen har fått medborgarskap och fler får det för var år som går. Många av dem är födda i Sverige.

Detta kan de få M med sig på om de säljer in det rätt.

Ja klassisk liberalism kan de se på, men de måste formulera sig rätt för vad det egentligen är, är socialliberalism i klassisk mening, men det har kommit att betyda något annat och används som skällsord av SD själva. SD är inte libertarianer, och kommer inte driva det. Kanske är klassisk liberalism det de skall kalla det?

Det är ju det Mattias Karlsson skall göra; skapa en SD-version av socialkonservatismen, där de lägger sin betydelse i begreppet.

Tror Sd skulle få stort gehör för sin typ av socialdemokrati. Ser vi till centern är de visserligen för mångkultur och invandring, men de gillar inte bidrag. Nedläggningen av arbetsförmedlingen är en del i detta. Det talas visserligen om privatisering, men kontentan är att vinst bara kan göras utifrån att klienterna får jobb. I praktiken vet alla vad det innebär: lönsamhetskrav även inom de arbetslösas egna led. Resurserna kommer således att gå till de som vill och kan. En variant av samhällskontrakt, en slags socialistisk idé om arbetarens krav på rimlig lön utefter egen insats. En idé som också svarar upp mot alliansens jobbskatteavdrag för medelinkomsttagare. Väljarmässigt borde då SD locka många för detta.
2019-11-17, 11:58
  #83844
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Det är mycket en fråga om att välja rätt ord. Egentligen är det en fråga om att exkludera trasproletariatet från denna välfärd för arbetarna enligt marxistiskt språkbruk. Det är ju bidragsklassen som håller på och krossar välfärden för arbetarklassen, allt enligt Bildts och Reinfeldts plan. Men man behöver egna, andra, ord än de kommunistiska. "Invandrare" är ju fel då SD har många produktiva invandrare i sitt parti. Lite det som SD ger uttryck för att "vissa bygger bilar, andra bränner bilar." Ett vi och dom mellan de som gör rätt för sig, eller försöker, och de som är livstids-bidragsberoende. Välfärden kvar för integrerade invandrare och de flesta svenskar men drastiskt minskad välfärd för övriga (Även en del svenskar). De går inte att bara gå på medborgarskap heller för många av dessa som kommer från asylinvandringen har fått medborgarskap och fler får det för var år som går. Många av dem är födda i Sverige.

Detta kan de få M med sig på om de säljer in det rätt.

Ja klassisk liberalism kan de se på, men de måste formulera sig rätt för vad det egentligen är, är socialliberalism i klassisk mening, men det har kommit att betyda något annat och används som skällsord av SD själva. SD är inte libertarianer, och kommer inte driva det. Kanske är klassisk liberalism det de skall kalla det?

Det är ju det Mattias Karlsson skall göra; skapa en SD-version av socialkonservatismen, där de lägger sin betydelse i begreppet.

Kanske lösdriverilagen ändå hade sina fördelar?

Klipp från SOU och lagtext Långt mer än 100 år gamla:

”Hvar, som sysslolös stryker omkring från ort till annan utan medel för sitt
uppehälle, må, der ej omständigheterna ådagalägga, att han söker arbete,
behandlas såsom lösdrifvare på sätt i denna lag sägs
Till enahanda behandling vare ock den förfallen, hvilken eljest, utan att ega
medel till sitt uppehälle, underlåter att efter förmåga söka ärligen försörja
sig och tillika förer ett sådant lefnadssätt, att våda deraf uppstår för allmän
säkerhet, ordning eller sedlighet.


”Staten, vilken såsom rättsanstalt, har till uppgift att uppehålla
rättsordningen inom samhället, äger både rättighet och plikt att för sådant
ändamål icke blott bestraffa redan övade rättskränkningar utan även söka
förekomma sådana

Den rättighet, som tillkommer varje medlem av samhället att fritt få
använda sina själs- och kroppskrafter under villkor att ej förnärma annans
rätt, kräver dock den yttersta varsamhet och omsorg, då det gäller att
rättmätigt bestämma omfånget och gränsen för denna statens preventiva
makt

Lättja, vanart och tiggeri fostra enligt allmänna moraliska lagar lätteligen
brottsliga böjelser och leda icke sällan till rubbningar av rättsordningen.
De som gjort sig skyldiga till dylika förseelser kunna därföre med skäl
befaras vara för allmän säkerhet eller enskild rätt vådlige och en mot dem
riktad preventiv lagstiftning äger i nämnda farhåga sitt berättigande.”

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in