Citat:
Ursprungligen postat av
Notmyguru
Det har du synnerligen rätt i.
Med den lilla men ändå så otroligt viktiga skillnaden att Oscar har något Bella inte har: rätt klassbakgrund. Han är född in i ett sammanhang som Bella desperat försöker ta del av genom att klänga sig fast vid någon som förhoppningsvis ska tjänstgöra som biljett till de fina salongerna. Oscar kan falla högt men kommer ändå alltid att landa mjukt. Folk kommer att fortsätta respektera honom, bjuda in honom och låta honom behålla sin sociala position.
Till skillnad mot Bella som redan blivit en driftkucku i de flesta sällskap.
Se inte det här som att jag försvarar Oscar, utan det är bara ett konstaterande. Jag lägger ingen annan värdering i det, iaf inte här i Bellatråden.
Som bloggare och företagare så saknade Isabella kulturellt och socialt kapital
Så även när Isabella hade ekonomiskt kapital så saknade hon vad som oftast behovs for att bli framgångsrik
Man kan klassificera fler typer av kapital såsom intellektuellt, vetenskapligt, spirituellt, humant osv (handlar inte om helt värdelösa DNA-analyser) men Isabella kommer inte ut som vinnare då heller
Det Isabella hade var att många entreprenorer har förlorat eller växt upp med en förälder
Men det räcker inte med att känna sig rotlös, värdelös och otrygg och ha det som drivkraft
Ekonomin är nämligen ganska effektiv så Isabella måste dessutom ha ett bidrag (service, produkt etc) som produceras och distribueras ekonomiskt effektivt
Det Isabella kom närmast med var bloggning och influencing

men just det har hon av någon anledning lagt ner