2019-11-09, 22:40
  #67321
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Det handlar om en psykopats stora ego - i vilket ingår att främst tillfredsställa sina egna behov; om än på andras bekostnad. Det är fråga om ett kalkylerat skådespeleri där i princip alla känslor är inövade och spelas upp för omgivningen. - Naturligtvis ingår även hur en psykopat på bästa sätt införskaffar mat och bakverk, FTF:er, färdiga pussel och mystlösningar utan att egentligen anstränga sig. - En psykopat använder sina medmänniskor som redskap: När de anses ha tjänat ut sin roll säljs de till högstbjudande, eller kasseras på sätt som anses mest fördelaktigt; ger bästa möjliga utdelning i förhållande till insatsen.


Chokladbiskvierna må vara utsökta och rabarberpajen himmelriksgod. Men ingen mördar någon för den missade efterrättens skull. Det går att köpa/laga själv och han hade ju en fru också.

Jag måste ändå säga att jag blir smått illamående å HD:s vägnar när jag läser dessa "fånerier" dvs beskrivningar hur paret låtsas vara SÅ intresserade av att hitta något i skogen när man nu i efterhand vet att det handlade om att kunna ligga med varandra och vistas i varandras sällskap utan att väcka misstankar.

Riktigt äckligt.
Citera
2019-11-09, 22:50
  #67322
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Vad andra män tror, hoppas och inbillar sig i sina hjärnor är omöjligt att veta eller göra något åt. OM de inte säger något till den det berör.

Det förstår du väl?

*Puh!*

Tack. Exakt så kan jag tycka.
Så varför ska det vara så svårt att begripa för vissa?
Citera
2019-11-09, 22:54
  #67323
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Medimera
Är inte detta att påstå? Det fetade. Jag ser ingenstans att du skrivit att du spekulerar.
Därför anser jag du och några till har totalt tappat greppet.
Ja..många av spekulationerna i den här tråden har gått över styr..riktig pinsam läsning mellan varven. Skriv inte om det inte finns något att skriva om!!!..
Citera
2019-11-09, 23:02
  #67324
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Chokladbiskvierna må vara utsökta och rabarberpajen himmelriksgod. Men ingen mördar någon för den missade efterrättens skull. Det går att köpa/laga själv och han hade ju en fru också.
Han låg i skilsmässa när mordet skedde.
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Jag måste ändå säga att jag blir smått illamående å HD:s vägnar när jag läser dessa "fånerier" dvs beskrivningar hur paret låtsas vara SÅ intresserade av att hitta något i skogen när man nu i efterhand vet att det handlade om att kunna ligga med varandra och vistas i varandras sällskap utan att väcka misstankar.

Riktigt äckligt.
Ingen vet; du bara tar detta för givet. - Det märks dock att LW är medveten om SD:s insinuationer och därför är noggrann med sin dokumentation.

150918 SD kompletterar en logg efter kritik av LW: https://coord.info/GLB0QHDR
160815 LW:s och SD:s FTF-jakt - tar ej något gemensamt foto:
https://coord.info/GLNZ7FBC
https://coord.info/GLNZ9J28 SD: ”Störst kör först. Och mitt i vägen om jag vill.”
160928 LW har onda aningar: https://coord.info/GLQM6BKT - och i SD:s logg hörs undertryckt aggression: https://coord.info/GLRC1W4N
161026 Vid ett frukostevent riktar LW återigen kritik mot SD:
https://coord.info/GLPK5DP5
https://coord.info/GLPK4FQT
161103 LW anmäler SD för ofredande
170110 LW anmäler SD för misshandel

170211 Näst sista cachingturen LW/SD:
Från LW:s Galleri:
8:12:05 Etapp tre: Buss 721 till Odensbacken
https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/f87cd804-9a48-498e-9703-839c7d34449f.jpg
08:16:45 Här är visst manspread förbjudet
https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/8ca73839-e1cb-47a8-9cd3-fd6bc345937d.jpg
08:17:41 Men somliga bryr sig visst inte om reglerna
https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/698402b4-b510-4dc8-93d0-dd873d4b1f73.jpg

Från SD:s Galleri:
09:27:50 Ett enda sittunderlag tog hon med. Ej till utlån.
https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/f8edbf7a-43d9-47db-b32a-563d8a22e23b.jpg
https://coord.info/GLQ71E13
12:52:49 Där sitter hon och umgås (tydligen är det SD som vill ”umgås mer”.
https://img.geocaching.com/cache/log/display/bfe21277-ae00-4f9f-a9f5-10b6b2acba25.jpg
https://coord.info/GLQ71TWW

170311 Sista gemensamma cache-aktivitet: FTF Sverige #17 Öland
https://coord.info/GLQC73XC
https://coord.info/GLQC5CK4
Citera
2019-11-09, 23:16
  #67325
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
NW duger väl inte som källa?

Är nog en fördel om du förstår svenska innan du deltar i diskussionsforum här. Om du har hört det ifrån NW själv så får man bedöma hur pass trovärdig du är. Jag skulle klassa det i så fall som att du är källan och i mitt fall inte särskilt trovärdig alls. Man kan ju också fråga sig varför NW, som du pushade hårt för som GM, skulle vilja prata förtroligt med dig.
Citera
2019-11-09, 23:28
  #67326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag tror inte att Nisse utövar egna provokationer, okynnesanmäler och förtalar Olle.

Olle har tappat det redan innan, för Olle har problem.
Stora problem.


När jag läser din träffsäkra "saga" här, så kan jag glasklart hur det kan se ut. Utan att gå närmare in i detalj på hur en sjuk människa kan tänka, så blir det första jag ser som ett annat tvärsäkert exempel på detta:

Mordet på Peter Plax.
*Du ska vara MIN vän, ingen annans...du är MIN*

För att de som inte fattar detta ska begripa att det inte ens handlar om sex. Det handlar om att äga och att i förtvivlan ha kvar nåt/någon man inte vill dela med någon annan. Ett övergivet och sviket barn i grunden.

Detta handlar om en riktigt sjuk människa. Försöker man bara dissekera Lena och leta efter fel hos henne som en orsak till mordet så är man helt fel ute i sin strävan efter att beskylla henne för andras sjuka tankar.
Citera
2019-11-09, 23:29
  #67327
Medlem
miamanias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snor-Johan
Schazz har inte bara en gång utan under lång tid rakryggat stått upp för och svarat på frågor och hänvisat till källor om vad han skrivit. Det faller tungt på dig att ifrågasätta hans heder som "bullshit" för att du inbillar dig du ärar en död människa med att hyckla bort dom sidor hos LW du skyr. Inte ens sonen duger som källa
ALLA normalt begåvade läsare VET att det Schazz och MH delgett tråden i stort sett är en sann beskrivning av LWs karaktär. Den karaktär som väckte ursinnet hos mördaren. Du kan inte vara så dum att du inte förstår det?

Dom av sanningen/tråden viktiga visselblåsarna har vittnat om detta:
1. Manliga vänner sov över i moderns säng.
2. Flera intima relationer med andra män parallellt med SD
3. Blivit anmält till polis en gång samt till soc ett flertal ggr av UW och NW
4. Att NW berättat om det med både vänner och vuxna?
5. Att någon av barnen postat hotbrev till sig själv?
6. Att MH många ggr förgäves försökt få UW att prata om hur barnen mår med BBiC?
7. Att det förekommit knivar i skolan, hot om självmord, stölder bakom familjens fasad?

Är allt eller vad av detta är osanning?

Om någon på ett trovärdigt kan övertyga mig om anledingen till att Schazz och MH fabulerat ihop sina detaljerade vittnesutsagor kommer jag självfallet tro på det.

Jag tvivlar på att någon kan övertyga dig om att Schazz och MH som du betraktar som rakryggade ”visselblåsare” bara fabulerar och spekulerar. Du verkar inte det minsta intresserad av fakta. Trots detta ska jag bemöta dina idiotiska påståenden.
1. Hur vet du att manliga vänner sov över i moderns säng? Är det visslingar du hört i ditt öra? Hur är detta relevant i mordet på Lena?
2. Vilka andra intima relationer än SD har du kännedom om? Hur är detta relevant i motdet på Lena?
3. Var finns denna anmälan, när gjordes den / diarenr och vad resulterade detta i? Hur är detta relevant i mordet på Lena?
4. Vilka vänner och vuxna är källa till detta påstående? Hur är detta relevant i mordet på Lena?
5. Varifrån kommer denna uppgift, villet barn handlar det om och hur har detta relevans i mordet på Lena?
6. Antar att du grundar antagandet på MHs uppgifter och man kan ju då undra varför UW inte lyssnade? Hur är detta annars relevant till mordet på Lena?
7.varifrån kommer dessa uppfifter? Löst skvaller eller något du kan backa upp? Och hur är det relevant i mordet på Lena?
8. Det sitter en person på sannolika skäl häktad för mordet på Lena. Hur vore det om du intresserade dig lite för den personens liv och leverne istället som omväxling?
Citera
2019-11-09, 23:42
  #67328
Medlem
miamanias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rosamund
Ja tydligen och så har jag belönats med hot idag också för de senaste dagarnas inlägg. Givetvis till mitt mail så man inte kan anmäla till FB mods men det är lugnt. Bättre att gå till polisen med dem ändå.

Sedan ska ingen tro att några patetiska hot hindrar mig snarare tvärtom.
Jag kommer fortsätta skriva om Lena och hennes barn ännu mer nu. Just watch me

Ja om jag ska sammanfatta så har NW och Lena bråkat många gånger men det var alltså förrän det övergick till fysiskt våld när Lena bl.a. örfilade honom och polis blev tillkallad.
Sedan har det varit fler våldsamma incidenter men NW har inte ringt polis varje gång utan nöjt sig med att ringa UW.

NW har alltså ringt polis "bara" två gånger.
Jag funderar på om åklagaren när hon lade ner Lenas misshandelsanmälan mot SD hade i åtankarna att även hon hade historik om sig att vara våldsam och provocerande därav bedömningen att tvångsvåld var accepterat fpr att få ut henne ur bilen. Vem vet annara vad hon kunde hittat på? Hon kunde örfilat SD när hon inte fick som hon ville och han inte knoggnuggade och skrämde ut henne. Han hann före så att säga.

Jag fortsätter i morgon. Hota på under natten så jag blir motiveras att skriva ännu mer om Lena, barnen, hennes multipla affärer m.m.
Tror inte du behöver motiveras ytterligare. Men välkommen att svara på tidigare ställda frågor i tråden.
Citera
2019-11-10, 00:06
  #67329
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Nej, det förefaller ytterligt långsökt om vi talar om normalt fungerande individer; psykfallen är svårare att gardera sig mot.Hon var inte rädd för honom; i stället bemöttes han in i det längsta med förståelse, välvilja och en försonande attityd. - Varför skulle hon tvingas dölja vilka hon cachat tillsammans med; var hon varit, vad hon gjort, osv!? - Hennes loggar kunde ju f.ö. också samläsas med det hennes medcachare skrivit.

"Alla dessa foton..." påminner om många andra geocachares bilder från olika cacher och events: diverse naturfoton blandat med bilder tagna mer på skoj. - LW dokumenterade flitigt och detaljerat från sina utflykter och förehavanden samt skrev utförliga loggtexter, ofta med egna reflektioner och iakttagelser.

Håller med, men jag skulle snarare säga: Tyvärr var LW inte rädd för SD. Det borde hon ha varit - om hon kunde ha känt till hans inre demoner. Tycker att det är tämligen glasklart nu i efterhand att SD är en person som är fullständigt livrädd för separationer av alla de slag. * Du är MIN och får inte vara med någon annan*

Där har varken kön eller sex med saken att göra. Det handlar om helt andra saker. (Se mordet på Peter Plax som ett exempel)

Undrar hur SDs barndom var, för nån större gemenskap med sina egna päron verkar han inte ha haft. Det var svärföräldrarna han umgicks med och blev omhuldad av. Kanske begrep även HD detta?

Eller har jag missat nåt?
Citera
2019-11-10, 00:08
  #67330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Han låg i skilsmässa när mordet skedde.I

Kan man samarbeta så pass att man kan åka på utlandssemester efter separationen då kan man nog laga lite biskvier till den stackars mannen som suktar efter sådana till den grad att han är redo att mörda någon för dem..
__________________
Senast redigerad av sno 2019-11-10 kl. 00:14.
Citera
2019-11-10, 00:08
  #67331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Nu handlar det om ett annat fall, men jag ansåg att föräldrarna borde INTE ha tillåtit övernattning hemma hos dem av en pojkvän som hade visat aggressivt beteende gentemot deras dotter plus använde droger. Men motparten ansåg detta vara helt förfärligt begränsande för en ”vuxen” tjej (som ändå borde hemma hos sina föräldrar och försörjde henne).

I både detta och i Tovas fall har nyktra – riktiga - vänner försökt råda vederbörande att SLUTA med ett destruktivt beteende (innan det går illa för någon). Men tjejerna lyssnar ju inte. De vet bäst själva. Lena t.o.m. hånade dem som har försökt hjälpa henne att tänka rätt och ansåg det vara ”fånerier”.

Jag anser så klart att Lena aldrig borde ha inlett en relation med en gift man. Och hade hon hoppat i säng med honom EN gång då borde relationen ha avslutats där och då. Sen borde hon ha bett frun så hemskt mycket om ursäkt plus aldrig mer upprepat misstaget. Lena borde alltså ha lyssnat på dem som ville henne, hennes barn, UW, SD, HD och deras barns bästa.

Det är faktiskt inte så att ”folk är avundsjuka” på sådana här människor. Man blir orolig när man tänker på att en vuxna människor med barn beter sig så här utan en tanke på konsekvenserna. Även om det hela inte hade slutat med mord då skulle det inte ha varit kul för någon.

Billy var drogmissbrukare med personlighetsstörning (vill jag minnas). Om SD:s fall vet vi inte ännu.

Det är ganska ointressant att fundera varför en dåre beter sig illa (Billy). Lite mer intressant att veta SD:s motiv – om det nu visar sig vara han.

Dock mycket intressantare vore att få veta varför tjejer som Tova och Lena inte kan nöja sig med ”vanliga, trevliga män”.

Men de kanske är för tråkiga. I Lenas fall fick hon väl en kick genm att försöka vinna SD helt och hållet för sig själv. Men det kallar jag för empatistört beteende.

Med ett sånt totalt rå-kliniskt tänkande som du verkar ha, så fattar jag att du inte begriper hur en sjuk person kan tänka och agera.
__________________
Senast redigerad av zilvereko 2019-11-10 kl. 00:42.
Citera
2019-11-10, 00:10
  #67332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zilvereko
Håller med, men jag skulle snarare säga: Tyvärr var LW inte rädd för SD. Det borde hon ha varit - om hon kunde ha känt till hans inre demoner. Tycker att det är tämligen glasklart nu i efterhand att SD är en person som är fullständigt livrädd för separationer av alla de slag. * Du är MIN och får inte vara med någon annan*

Där har varken kön eller sex med saken att göra. Det handlar om helt andra saker. (Se mordet på Peter Plax som ett exempel)

Undrar hur SDs barndom var, för nån större gemenskap med sina egna päron verkar han inte ha haft. Det var svärföräldrarna han umgicks med och blev omhuldad av. Kanske begrep även HD detta?

Eller har jag missat nåt?

Jaha. Och ändå klarade han av skilsmässan från frun utan att mörda henne för det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in