Herregud. Såna här trådar är ju helt meningslösa (utöver de
anekdoter som TS efterfrågar) då diskussionen knappast är på nivån av att diskutera oklarheter i forskningen (hur intelligens ärvs är givetvis oerhört komplicerat och något vi inte förstår i dagsläget, vi vet inte vilka gener specifikt som "kodar för intelligens" el. är "intelligensgener" osv., gener samverkar med varandra på väldigt komplexa sätt som är svåra att uttyda).
Folk som uttalar sig självsäkert spekulerar och hittar m.a.o. på hej vilt, utöver stöd i anekdoter el. ren statistik (vilket är något helt annat än att förstå hur intelligens de facto går i arv el. fungerar). Är man intresserad är det ju mer intressant att läsa en bok i ämnet som redogör för dagens forskningsläge om intelligens och dess ärftlighet, olika positioner som olika forskare har utifrån deras tolkningar, hypoteser och spekulation därutöver osv., men att taga för sanning det som den mest självsäkre flashbackaren säger (ev. hittar på) är ju knappast ett bra tillvägagångssätt att förstå verkligheten på.
Citat:
Ursprungligen postat av
godhetsaposteln
Så vitt man vet idag bestäms intelligensen av x-kromosomen. Pojkar ärver intelligens av mamman, flickor av båda. En pojke blir intelligent om mamman är intelligent. Det ser ut som om för att flickor skall bli intelligenta så måste båda föräldrar vara intelligenta (kromosomerna tar ut varandra).
Källa på det? Detta är ett påstående som dröjer sig kvar efter att ha påståtts på sociala medier för ett par år sedan och sist jag frågade om källa när någon påstod sig veta detta, så rörde det sig mycket riktigt om en vag uppfattning personen i fråga hade utifrån något föga vetenskapligt blogginlägg.