Citat:
Ursprungligen postat av
leosundberg
[...]
Hur många ingenjörer som jobbar med att köra taxi, meka på industri eller andra yrken där de är överkvalificerade, vet ingen eftersom det saknas statistik på det.
[...]
Termen "ingenjör" är väldigt bred. Det är lite som att säga "sjukhusanställd" och klumpa ihop vaktmästare, sekreterare, receptionister, undersköterskor, sjuksyrror, läkare och allt möjligt till samma yrkeskategori.
Det är enorm skillnad på gymnasieingenjörer och civilingenjörer. Så som läget är nu finns även "ingenjörer" från MENA som är analfabeter och är långt från att ens kunna multiplikationstabellen. Dessa ska alltså klumpas ihop med civilingenjörer från KTH som räknar Kaluza-Klein-ekvationer.
Det är brist på högutbildade och kompetenta civilingenjörer. Slaskingenjörer finns det däremot så många att det går att gödsla med dem.