Citat:
Ursprungligen postat av
Murgus
Strategi och doktrin har väldigt mycket med varandra att göra, så där har du fel.
Nej, strategi och doktrin är två helt olika saker.
Citat:
Ursprungligen postat av
Murgus
Det spelar ingen roll vem som kom på idén om rörelsekrig först, och det var inte min poäng heller. Poängen är att Storbritannien och Frankrike var kritiska till den idén och var inte intresserade att implementera det, ett strategiskt misstag.
Både Storbritannien och Frankrike hade pansardivisioner 1940.
Britterna ställde upp sina (och världens) första allsidigt sammansatta mekaniserade förband på 1920-talet och sin första pansardivision 1937. Våren 1940, så hade britterna 3st pansardivisioner, 5st pansarbrigader och 5st stridsvagnsbrigader.
Frankrike ställde upp sin första pansardivision 1935 (samma år som Tyskland) och hade våren 1940 6st pansardivisioner, med 8st till i pipelinen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Murgus
Hitler var imponerad av Guderians bok och teorier och gav stöd till att realisera det.
Beslutet om att ställa upp pansardivisioner kom senast i januari 1935.
Heinz Guderian kom inte ut med lekmannaboken "Achtung Panzer" förrän 1937. Boken skrevs då på hans chefs Oswald Lutz order.
Vid det läget så fanns det redan sedan länge ett antal tyska, italienska, brittiska, amerikanska, ryska och franska fackböcker och puplicerade artiklar i fackpressen om allsidigt sammansatta pansarförband, avsedda för djupanfall.
Citat:
Ursprungligen postat av
Murgus
Hitler såg inte Moskva som särskilt viktigt i jämförelse. Resurserna från Ukraina, och oljefälten skulle inte bara svälta ut sovjeternas krigsmaskin utan också göra det möjligt för Tyskland att utmana USA som Hitler visste skulle gå med i kriget. Så argumentet att Hitler skulle lyssna på sina generaler stämmer inte riktigt. Ibland hade de fel, och han hade rätt.
Tyskland hade inte en chans att utmana USA med oljan i Kaukasus. Inte när USA hade en 3ggr större oljeproduktion, än resten av världen tillsamman och 8ggr större än Sovjetunionen.
Det man måste förstå är att ingen nation har någonsin kommit i närheten av att vara produktionsmässigt dominant i världen, som USA var 1939-1945. USA ensamt stod för en lika stor krigsindustriell potential som Storbritannien och alla dess kolonier, Samväldet, Frankrike, Tyskland, Sovjetunionen, Italien och Japan tillsammans. USA ensamt stod för 2/3 av världens fordonsproduktion (och Storbritannien och Kanada för huvuddelen av återstoden) och 3/4 av världens oljeproduktion. Så det fanns ingenting som Hitler kunde göra för att utmana USA.