Citat:
Ursprungligen postat av
Bortamatchen
Turkiet har själva rätt svajig ekonomi. De klarar knappt att finansiera denna service i sitt eget land. Att göra det i ett ockuperat område i Syrien tror jag inte de ens inbillar sig själva att de kan göra. Ryssland och Kina kanske är villiga att hjälpa till om marken överlämnas till Assad efter att kurderna blivit utrotade. Mycket möjligt att detta är slutgiltiga planen.
Det viktiga för Turkiet är uppenbarligen att utrota kurderna. Prioriteten är väldigt tydlig när de suttit och rullat tummarna under hela kriget mot Daesh. Men nu när det börjar stabilisera sig i området så startar man en fullskalig invasion.
Du har rätt i att etnisk rensning inte är något nytt. Det betyder inte att det betraktas som ok. För att förhindra att de som brukar marken kommer tillbaka så behöver de antagligen dödas.
När Turkiet skapades av Ataturk efter Ottomanska rikets sönderfall efter första världskriget skedde etnisk rensning i det som blev Turkiet, Greker blev utkörda och Armenier blev utkörda och många av dem blev mördade.
Mot kurderna skedde inget massmord utan de blev kvar i Turkiet, men de har ställt krav att de skall ha 25 % av Turkiets territorium.
Faktum är att Turkiet släpper aldrig ifrån sig mark för någon kurdisk stat de kommer inte heller acceptera någon anatomi för kurderna, utan meningen är att de skall integreras i Turkiet.
Kurderna i Iraq har fått anatomi alltså självstyre men tillhör Iraq, som aldrig kommer acceptera en kurdisk stat, därför stora oljetillgångar finns på kurdisk område som de skulle förlora Iraq om det blev en kurdisk stat.
Kurderna i Syrien kunde få anatomi men att Syrien skulle acceptera en kurdisk stat är inte möjligt.
En självständig kurdisk stat är helt omöjligt, utan blir en dröm för kurderna.
Efter Ottomanska rikets sönderfall tillföll Iraq till Britterna och Syrien till Frankrike och de ville inte ha någon konkurrens från kurderna om oljan.