Citat:
Nerikes Allehandas chefredaktör Anders Nilsson, som fått utstå hård kritik för att okritiskt gå i åklagarmyndighetens ledband, uppvisar nu en del tecken på att kanske börja svänga om lite:
Rättsväsendet är en viktig del av demokratin. Det finns rättsvårdande myndigheter som polis, åklagare och domstolar som är en garanti för att upprätthålla rättssäkerheten i landet. Lika viktig för demokratin är media som har till uppgift att informera medborgarna om vad som händer i olika rättsliga fall. Medias uppgift är att förmedla rättsprocessen på ett så opartiskt sätt. Men vi ska också ifrågasätta och granska såväl processer som myndigheter.
........
Det här resulterade senare i ett skarpt mejl till NA från åklagaren där hon ifrågasätter att vår reporter följt efter henne och att han överhuvudtaget ställt frågor till henne. ”Jag var inte i tjänst och det måste ha varit helt uppenbart för dig när jag kom ut från personalentrén”, förklarar åklagaren i ett mejl till reportern. För oss inom media är detta ett mycket anmärkningsvärt uttalande. Det finns flera skäl till det. För det första är en åklagare en offentlig person, avlönad med skattepengar som sitter på ett maktkapital som ytterst få har. För det andra måste en åklagare i sin roll vara beredd på att få frågor från media. Även utanför arbetstid. Sist men inte minst blir uttalandet extra märkligt då det handlar om ett av Sveriges mest uppmärksammade mordfall just nu.
https://www.na.se/artikel/aklagaren-vagrade-svara-pa-na-s-fragor-da-hon-just-lamnat-jobbet-maste-kunna-svara-utanfor-arbetstid -ett-anmarkningsvart-uttalande
Det där är djävligt illa och man hoppas ju att det var en dålig dag för åklagaren.
Självklart ska en åklagare kunna svara på frågor även utanför sin arbetstid, vore ju djävligt enkelt och praktiskt att låsa in sig på sin arbetsplats och göra sig oanträffbar under hela sin arbetsdag för att undvika besvärliga frågor om vad som pågår/händer i ett fall.
Illavarslande sett från mina ögon.