Citat:
Ursprungligen postat av
solenskrafter
Man kan få ut material innan han är dömd såklart, men han har redan erkänt innan det hela påbörjats.
Så nej, det är inte direkt en dom, men jag uttrycker mig så för jag själv vet att han redan nu är dömd fast han ännu inte är dömd på pappret, förstår du nu? Jag har haft ständig kontakt med honom, så jo, jag vet mycket väl hur det ligger till.
Så din kompis sitter alltså nu i September häktad inför rättegång i Januari. Du väntar på papper för att få "papper på vad han är fast för" men du kan inte skriva en enda rad om vad det är han gjort eller har råkat ut för?
Verkar väldigt märkligt. 10+ inlägg om allt detta men du har inte yttrat ett ord om vad det är. Skattebrott, förskingring, utpressning, bedrägeri hade ju gått att skriva men du vet alltså att han är häktad, ska till domstol och allt men du vet inte varför utan papper?
Låter väldigt lustigt, att du ödslar tid på detta är tragikomiskt. Du kan iallafall försöka få det att se seriöst ut!
"Min kompis är häktad och redan dömd innan domstolen som sker i Januari men jag vet ännu inte vad han faktiskt är fast i men kan ändå fastställa att han kommer bli dömd men jag vet faktiskt inte brottet han begått"
2/10 mytomanpoäng
Försök igen!
Edit: Nu tillkommer du med info om att han även varit välkänd inom polisen sen tidigare, ej omtyckt av dem och varit mycket stökig i sina dagar - och att det kanske är därför.
Om du slutar ändra din story hela tiden så kanske fler går på myten!