2019-09-16, 09:45
  #6385
Medlem
Gusselbys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheFortress
Det tycks finnas en oändlig skara av skribenter som antingen företräder HOL:s sida eller KL:s sida. Om detta får man tycka vad man vill, men det som är klarlagt i dagsläget är att bevisning mot KL saknas rörande skjutningen. Det är ren fakta i dagsläget, så vitt vi vet.

Med det i bakhuvudet, kan vi kanske försöka föra tråden framåt?

Finns det några iakttagelser rörande skytten? Någon som rör sig eller bor i området och som kanske har iakttagit någonting dagarna före skjutningen? Signalement, mm.? Vad som helst...
Även om KL ligger bakom detta så tror jag tyvärr inte att det kommer att komma fram bevis på det, eller på någon annan heller om det skulle vara så. Hoppas jag har fel.

Mycket lutar åt KL just nu.

Förhoppningsvis har det funnits kameror runt om med bilder som går att använda, och som polisen går igenom just nu.

Vore mycket intressant om folk som var på plats ville skriva här och berätta lite.
Citera
2019-09-16, 09:51
  #6386
Medlem
Gusselbys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vittne-x
Fredagen den 13/9 kl 10:30 lägger "Rotesau" ut citat från dagens juridik, där blaskan ganska snabbt ändrar texten i artikeln redan före lunch, för där framkommer det att HOL redan hade hemförlovats, alltså mindre än en vecka efter skjutningen: (FB) Kände advokaten Henrik Olsson Lilja skjuten i Stockholm 6/9-2019

Oavsett vilken grupp man tillhör i detta ämne så ser nog båda grupper klart att det friseras och ändras och mörkas i KL och HOL:s bravader. Från texter i artiklar, parkerade polisbilar till SUV:s som försviner i tomma intet och folk inom SU och SÄK som smyger i kulisserna... Sen att hemförlovas 6 dar efter 3 skott i kroppen.....kan inte köpa skadorna som nämnts i press relaterat till hemförlovningen, såvida inte Jesus jobbar på trauma på Karro.

Jag har haft det lite svårt att smälta tredskodomen mot KL, då en värderingsman på något helt sjukt sätt "lyckats" skicka 100.000:-kr fel, som sen landade på KL:s privata konto.

En liten fågel har just kvittrat att värderingsmannen haft kuckelimuckel i en fastighetskonkurs, och storskurken i den affären företräds av......HOL.

Efter att ha sett holmgångarna i "värderingar, som HOL jobbar hårt med föreslår jag därför mindre gräl och mera GRÄV, follow the money....
https://www.affarsvarlden.se/bors-ekonominyheter/misstankar-om-forfalskade-varderingar-bakom-fastighetskonkurs-6970629
Frågan är vem som förlorat stora summor i den härvan...
Tänker du att de 100 000kr gick till fel Lilja, eller vadå?

Edit: Vilken "värderingsman" menar du? KL:s jurist vid bodelningsvärderingen vars firma var den som skickade 100 000kr fel?
__________________
Senast redigerad av Gusselby 2019-09-16 kl. 10:02.
Citera
2019-09-16, 09:57
  #6387
Medlem
KL har inget körkort (B) då det blivit återkallat (utkvitterat från Transportstyrelsen 2018-04-17) vilket hon innehaft sedan 1988-10-18.

Ingen spärrtid föreligger utan vill hon ha tillbaka sin behörighet så måste hon ansöka om ett nytt körkortstillstånd med alla de regler som styr den processen. T ex synundersökning, egen hälsodeklaration och utdrag ur belastningsregistret.

Bilen hennes ska in till besiktning i slutet av oktober innevarande år. Hur mycket hon har kört sedan förra besiktningen återstår att se. Bilprovningen 2017-10-25 50578 km i Solna.

Hon har ägt bilen sedan 2014-11-15 vilket borde antyda att den var nyköpt. Det finns ej heller någon kredit- eller leasingspärr. Cooper Mini Countryman S All4 (kort version) nypris grund ca 250.000 2014.

Hon har inte dragit på sig några kontrollavgifter (kommunala p-böter) på denna bil sedan 2017 och trängselavgifterna härrör sig från tiden fram till augusti 2017 (ca 100-150 kr per månad) med undantag för feb 2018 med 48 kr. Avgör själva ni som bor i Stockholm om detta är liten användningen eller inte.

Bilen är alltså besiktad, skattad och försäkrad.

Vem kör den?
Vart körs den?

Edit:

Aktuell skuld hos Kronofogdemyndigheten 121.183 kr till Magnus Eriksson AB, tredskodom.
Betalningsföreläggande inlämnat till KFM från Trafikförsäkringsföreningen på obetald försäkringspremie tiden mellan 15 dec 2018 t.o.m 8 jan 2019. Från 9 jan 2019 har Folksam en nytecknad försäkring på bilen.
__________________
Senast redigerad av EdgarAllaPoe 2019-09-16 kl. 10:13.
Citera
2019-09-16, 10:00
  #6388
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bibianaconda
Karin.
Varför bor hon i 3e hand i Hägersten?varför inte i en lägenhet på Kungsholmen. Om hon nu är miljonär? Eller sitter hennes miljoner upplåsta i deras gemensamma bostadsrätt?
Är det inte tragiskt hur barnen bor med sin pappa på 204 kvm ( där mamma äger 60 procent) och de ggr perioder då det funkat att träffa mamma så har hon inget riktigt hem? Hon betalar ju dessutom underhåll.
Hon verkar inte empatilös gentemot sina barn. Ta historien med hur hon och dottern tog tillbaks sin hund. Det är inte en kallhamrad oempatisk person som agerar så. Att pappa har enskild vårdnad om barnen beror ju inte på att han stridit och kämpat för det. Det var ju sociala som krävde att han styrde upp situationen och såg till att barnen skulle sluta lida av föräldrarnas uppslitande konflikter hela tiden och han var den mest stabila av dom. Alternativet var ju att barnen skulle bli omhändertagna. HOL hade ju flyttat ut och börjat ett eget nytt liv med nya kärleksrelationer. Han har inte agerat som en klassisk medberoende överhuvud taget. Han har tagit för sig i allt utifrån vad han kan i den situation som varit. Oavsett hur körd denna mamma är så ska den andre föräldern alltid verka för att barnen ska ha så god kontakt som möjligt med sin förälder som möjligt. Och få hjälp och stöd av familjeenheten/sociala i att så sker.
Inte söka kontaktförbud gång på gång. Det är inte hur en vuxen agerar inför sina barn gentemot deras andra förälder. Nu idag har HOL tagit bort sin facebooklike på avlidna moster Pias facebook när hon fyllde år 2016. [B]Då förstår man att han hämtat sig och börjat jobba på sin nya strategi för att vinna nästa möjliga case mot barnens mamma. Att utplåna hela barnens bakgrund. Som om det aldrig har funnits. [/b]
Torpedhistorien 2015 är ju ytterst märklig. Vem är denne person som tar så stort ansvar så att den rapporterar till polisen om att den fått detta uppdrag av Karin. Vad som kom ut av detta var ju att HOL fick igenom sitt önskade kontaktförbud. Tänk om det var HOL som hade kontakt med den sk "torpeden" o inte Karin..?
Tänk om den tragiska händelsen/skjutningen som HOL blivit utsatt för nu har att göra med hans yrkesvärld? Och att kvällstidningarnas dömande och riktade skuldbeläggning mot Karin är helt fel? Då spelar det ingen roll att HOL vinner detta case. Då finns hotet kvar och hans barn har skadats ytterligare av sina vuxna som som ska vara dom som ger trygghet.

Herregud, detta var något alldeles speciellt att vakna upp till.

Det känns som om hela denna initierade redogörelse kom från hästens mun. Det är sällan man ser ett första inlägg som dessutom är framåtblickande och innehåller en profetia okänd för oss andra. Det markerade blir lite väl initierat.

Man bör akta sig för att skjuta sig själv i foten.

Offerkoftan sitter lite löst, den hänger och slänger runt sluttande axlar.
Citera
2019-09-16, 10:03
  #6389
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MostyBlejsX
Man tycker ju att priset borde ha ökat under dessa 5 åren. Förtäckt lön vid utköp av fastighet till pris lägre än marknadsvärde....

Noterar även att utköpet sker i samband med deras separation.

Det handlar antagligen om reavinsten, där en förlust är bättre än en vinst när försäljning redovisas. Sen är frågan hur detta upplägg fördelades mellan HOL och KL. Nu ligger reavinsten latent tills fastigheten säljs.
Citera
2019-09-16, 10:08
  #6390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Qulturpersonlighet
Kanske var godkännandet att publicera hans namn ett bra beslut eller kanske var det ett dåligt beslut. Svårt att veta. Han hade precis utsatts för ett mordförsök och bland annat fått ett skott i huvudet. Många i den situationen hade nog hamnat i chock. Kanske var hans enda tanke att han inte ville dö och därför gjorde allt för att få fast anstiftaren och skytten?

Det är väl det troligaste att advokat Henrik var chockad, och kanske fortfarande befinner sig i ett chocktillstånd
Att han direkt efter att ha blivit träffad börjar rabbla upp vilka som möjligtvis ligger bakom mordförsöket, godkänner publicering...osv - tyder i mina ögon på ett icke-genomtänkt-beteende och som man borde ta med "en nypa salt"

Och om det stämmer att polisen stod och "hängde" utanför advokatens lägenhet i flera timmar den aktuella morgonen - har dom inget bättre för sig som att jobba t ex?
Citera
2019-09-16, 10:11
  #6391
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vittne-x
Fredagen den 13/9 kl 10:30 lägger "Rotesau" ut citat från dagens juridik, där blaskan ganska snabbt ändrar texten i artikeln redan före lunch, för där framkommer det att HOL redan hade hemförlovats, alltså mindre än en vecka efter skjutningen: (FB) Kände advokaten Henrik Olsson Lilja skjuten i Stockholm 6/9-2019

Oavsett vilken grupp man tillhör i detta ämne så ser nog båda grupper klart att det friseras och ändras och mörkas i KL och HOL:s bravader. Från texter i artiklar, parkerade polisbilar till SUV:s som försviner i tomma intet och folk inom SU och SÄK som smyger i kulisserna... Sen att hemförlovas 6 dar efter 3 skott i kroppen.....kan inte köpa skadorna som nämnts i press relaterat till hemförlovningen, såvida inte Jesus jobbar på trauma på Karro.

Jag har haft det lite svårt att smälta tredskodomen mot KL, då en värderingsman på något helt sjukt sätt "lyckats" skicka 100.000:-kr fel, som sen landade på KL:s privata konto.

En liten fågel har just kvittrat att värderingsmannen haft kuckelimuckel i en fastighetskonkurs, och storskurken i den affären företräds av......HOL.

Efter att ha sett holmgångarna i "värderingar, som HOL jobbar hårt med föreslår jag därför mindre gräl och mera GRÄV, follow the money....
https://www.affarsvarlden.se/bors-ekonominyheter/misstankar-om-forfalskade-varderingar-bakom-fastighetskonkurs-6970629
Frågan är vem som förlorat stora summor i den härvan...

Det börjar lukta skit
Citera
2019-09-16, 10:14
  #6392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EdgarAllaPoe
KL har inget körkort (B) då det blivit återkallat (utkvitterat från Transportstyrelsen 2018-04-17) vilket hon innehaft sedan 1988-10-18.

Ingen spärrtid föreligger utan vill hon ha tillbaka sin behörighet så måste hon ansöka om ett nytt körkortstillstånd med alla de regler som styr den processen. T ex synundersökning, egen hälsodeklaration och utdrag ur belastningsregistret.

Bilen hennes ska in till besiktning i slutet av oktober innevarande år. Hur mycket hon har kört sedan förra besiktningen återstår att se. Bilprovningen 2017-10-25 50578 km i Solna.

Hon har ägt bilen sedan 2014-11-15 vilket borde antyda att den var nyköpt. Det finns ej heller någon kredit- eller leasingspärr. Cooper Mini Countryman S All4 (kort version) nypris grund ca 250.000 2014.

Hon har inte dragit på sig några kontrollavgifter (kommunala p-böter) på denna bil sedan 2017 och trängselavgifterna härrör sig från tiden fram till augusti 2017 (ca 100-150 kr per månad) med undantag för feb 2018 med 48 kr. Avgör själva ni som bor i Stockholm om detta är liten användningen eller inte.

Bilen är alltså besiktad, skattad och försäkrad.

Vem kör den?
Vart körs den?

Intressant. Snyggt grävt.

Ju mer HOL-hatarna går på desto mer fakta får de tillbaka. Fakta som grävs fram av grävare som du. Och andra. Ovanstående är ytterligare en detalj som säger massor.

Edit; så tillkom KFM... det går bara sämre och sämre. Fan, hon behöver akut hjälp. Spriten hjälper inte.
__________________
Senast redigerad av bblues 2019-09-16 kl. 10:19.
Citera
2019-09-16, 10:19
  #6393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EdgarAllaPoe
KAN det vara så att Bibianaconda är blockad av HOL på Facebook och det är därför som det skiljer i uppfattning om hur många som har liknat bilden?

Citat:
Ursprungligen postat av EdgarAllaPoe
Var det värt 50 kr i bidrag till FB för att kunna börja skriva redan igår?
Något var det som gjorde att du kände dig tvungen att hoppa in i denna soppa och direkt börja med att rikta om kritiken från KL mot HOL!

Du är blockad av HOL på Facebook och det är därför som du inte kan se HOL på Pia Liljas Facebooksida. Tydligen så har du blivit blockad i närtid vilket tyder på att han misstänker en person i sin närhet. Och där ser det ut som att han har rätt. Du är helt klart en personlig krigare för KL och det spelar ingen roll vad andra skriver. De har fel. För det stämmer inte med din agenda, oavsett vilka fakta som läggs på bordet.

Dina inlägg är intressanta eftersom du framför att Bibianconda är blockad av HOL på Facebook. Du insinuerar till att HOL känner Bibiancona som en person i hans närhet.

Det gör Bibiancondas inlägg extra trovärdiga och intressanta, eftersom det han framför är upplysning från en person som är bekant med HOL.
Citera
2019-09-16, 10:20
  #6394
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bblues
Intressant. Snyggt grävt.

Ju mer HOL-hatarna går på desto mer fakta får de tillbaka. Fakta som grävs fram av grävare som du. Och andra. Ovanstående är ytterligare en detalj som säger massor.

Man kan tolka p-böterna och trängselavgifterna enligt följande.

Antingen kör hon bara inom stan och passerar aldrig utfartstullarna. Men att bara hålla sig i city men aldrig få en p-bot av Stockholms stad är väl en bedrift i sig!

Eller så kör hon bilen enbart utanför stan och skulle hon passera en tull så åker hon ut inom föreskriven tid för att slippa avgiften.

Eller så står bilen uppställd på långtidsparkering? Kan vara både inom som utom avgiftstullarna.
Citera
2019-09-16, 10:25
  #6395
Medlem
vittne-xs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bblues
Intressant. Snyggt grävt.

Ju mer HOL-hatarna går på desto mer fakta får de tillbaka. Fakta som grävs fram av grävare som du. Och andra. Ovanstående är ytterligare en detalj som säger massor.

Edit; så tillkom KFM... det går bara sämre och sämre. Fan, hon behöver akut hjälp. Spriten hjälper inte.

Cooper mini:n körs väl av HOL själv, den har ju dragkrok och de har också ett släp registrerat på sig.
(Respo 900VT208) BMW är redan såld och Mini:n är perfekt i stadstrafik och lätt att parkera + att KL inte får köra den längre pga indraget körkort. Mätarställningen stämmer med stadstrafik i 4 1/2 år i Sth på en fabriksny 2014-modell.
Citera
2019-09-16, 10:27
  #6396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Det makalösa är att han vill sätta punkt för att inte missa ytterligare värdestegring. Han lägger en död hand över KLs kapital, medan lägenheten som var till en större del hennes blir hans nya kassako.

Detta är en ny dimension av att bli rik på att bo.

Hennes investering tas över av honom, när han har fixat finansieringen och övertagandet av bostaden fiffigt med en kreativ bodelning.


Karin kan väl köpa ut honom och låta honom hyra lägenheten 5 år i taget!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in