Citat:
Ursprungligen postat av
coli
De flyttade in i bostadsrätten 2005...
Kan det vara så att paret O-L fick överta hennes föräldrars våning när dessa flyttade till något mindre 2005?
Kan det vara KLs barndomshem hon strider om? Därför hon strider så hårt??
Citat:
Ursprungligen postat av
Nemag
Vad jag förstår så var KLs mor en mycket framstående kvinnorättskämpe. Hon hade sitt kontor för Humana organisations konsult runt hörnet från bostaden på Norr Malarstrand.
[quote=Vintergrisen|68643631]Knappast något barndomshem då KL är född i Eskilstuna och åtminstone som 12-åring bodde...
Citat:
Ursprungligen postat av
MostyBlejsX
Ser nu att BRF köpte fastigheten 2003. Var det inte det året de flyttade in? Då har de sannolikt köpt till ombildningspris, vilka var löjligt låga på den tiden. Bara som en liten kuriosaupplysning.
HOL och KL flyttade alltså in 2005... Men KL's föräldrar kan ha bott där tidigare och köpt bostaden till ombildningspris. Sen kan paret O-L övertagit lgh 2005, för en "spottstyver". Oavsett, så hade både KL och HOL gjort sig en hacka om de sålt lgh vid skilsmässan.
Någon hållhake på lgh har där funnits. Tror inte det handlar om barnens trygghet eller närhet till jobbet. Det finns andra bra lgh i området om man har kosing. Nej, det är nåt annat. HOL har inte kunnat sälja pga KL's motvärn. Men vad har hon haft att sätta emot och varför har det tagit så lång tid?
Låt säga att pga hennes instabilitet tilldömdes han vårdnaden om barnen och rätt att bo kvar i lgh mot utköp av hennes del. Klart att hon inte vill detta, om det är hennes nyligen avlidna föräldrars f.d hem. Det är en enorm kränkning mot en kvinna som redan förlorat man, barn och jobb pga stroke och emotionell instabilitet.
Har HOL tyckt synd om henne och låtit henne hållas? Om han velat borde han kunnat tvinga bort henne tidigare, med lagens hjälp.
Dramatiken som utspelade sig i HOLs andra lgh, där KL ertappade honom med en man, kan det vara en hållhake? Han ville kanske inte vittna om händelsen pga han inte vill outa sina förbindelser med män.