Citat:
Ursprungligen postat av
Dumdryg
Det är ingen hejd på hur korkade folk är. Skulle barnen lösa ut mammans del och bo kvar där själva? Hon skulle få lägenheten och ha rätt att bo i den. Visst skulle hon behöva lösa ut barnen. Mord eller ej, så kan ju inte domstolen ta ifrån dig dina ekonomiska tillhörigheter eller din bostad (Hon är skriven där) om det inte är ett skadestånd som du inte har råd att betala. Men då hamnar man hos kronofogden som gör en utmätning. Jag skrev dessutom att om hon hade kommit undan med mordet och inte blivit påkommen. Men även om hon fälls för anstiftan till mord så tas hon inte ifrån sina tillhörigheter och barnen per automatik får lägenheten. Jag har aldrig påstått att hon skulle ärva mannen om han dog. Bara att hon skulle behålla lägenheten. Tvisten handlade ju om vem som skulle ha rätt att få bo kvar i lägenheten. Dör den ene som gör anspråk på att få bo där, så finns det ju ingen annan som gör anspråk på att få bo där. Barnen är ju inte myndiga och har ingen ekonomi att bo i en lägenhet på 200 kvadrat. En överförmyndare eller fosterförälder kan ju inte kräva att bo där. Sen kanske bostadsrättsföreningen har åsikter på att kvinnan ska bo där, men det blir ju en annan tvist. Dessutom ska hon ju redan 2015 ha försökt röja mannen ur vägen och då hade ingen dom fallit vem som hade rätt att bo kvar i lägenheten. Då hade hon definitivt fått behålla sin bostad om hon inte blivit påkommen. Kanske till och med fått bo där tillsammans med barnen.
Citat:
Ursprungligen postat av
El-Strutso
Det beror väll på om de köpt lgh tillsammans.
Eller var det så att hon flyttade in? Eller var det han som flyttade in?
Det var väl två tvister? Tråden har fyllts på väldigt snabbt och mycket har varit trams och rökridåer så det är svårt med överblicken.
Den ena tvisten gällde bodelningen och den är väl avgjord och klar och BO har lägenheten som sin?
Den andra gällde barnen och där fick fadern vårdnaden några dagar innan mordförsöket?
Har jag fattat fel?
Om jag har fattat rätt hade barnen ärvt bostaden. När det gäller vårdnaden hade väl ytterligare domstolsförhandlingar krävts om modern skulle få vårdnaden? Eller hade det varit möjligt att inhibera domen i och med att den inte vunnit laga kraft? Däremot är det väl troligt att hon hade fått flytta in, särskilt i och med att hon var skriven där redan.