2019-09-07, 18:48
  #2209
Medlem
swimmingpools avatar
Det kanske ska till en domare och jurist för att planera ett mord, dom vet väl hur man gör.

Men nu misslyckades ju torpeden, så hon kanske har noll koll ändå. Psykiskt sjuk förmodligen. Hade hon inte haft en hjärnskada? Men när var det? När slutade hon jobba?
Citera
2019-09-07, 18:48
  #2210
Medlem
swimmingpools avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fillesnor
Rättspsykiatrisk vård samt tvångbesök av barnen kan nog få denna stackars kvinna frisk så småningom.
Vad är tvångbesök?
Citera
2019-09-07, 18:49
  #2211
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smoerrebom
Ja det låter helt bisarrt att man skulle kunna skjuta nån i huvudet med en 22:a och han överlever, Då är det inte ett adekvat eldvapen alltså.

Jaja snaskig historia detta, lite synd det här att man inte får tortera folk ens hota med det litegrann, det hade nog inte behövts mkt tortyr för att få den här damen att snacka Det hade nog inte behövts så mkt press för att få den här känsliga damen att sjunga ut, många tusenlappar besparade.

Problemetär väl att många erkänner saker de inte gjort under tortyr också. Lättare hade ju varit om HOL kunnat prata ur skägget vid händelsen när hon skulle ha bitit hans vän.
Citera
2019-09-07, 18:51
  #2212
Medlem
swimmingpools avatar
Var hans vän hans manliga älskare?
Citera
2019-09-07, 18:51
  #2213
Medlem
Sleipner08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Fattar inte att folk släpper det där med portkoden. Måste vara folk som inte bor i Stockholm som undrar hur man kommer in i ett trapphus. Bara att stå utanför tills någon passerar ut genom porten. Det inträffade ju på morgonen när folk lämnar huset och går till sina jobb. Låtsas titta i telefonen, låtsas knappa en kod, le lite ursäktande när det kommer någon som är på väg ut, sen blir du insläppt.


Eller så kan man brevbärarkoden som nästan alla stans pundare kan
Citera
2019-09-07, 18:52
  #2214
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sleipner08
Ingen tvekan om att någon diagnos finns. Hon anser nog idag att allt och alla är emot henne.

Kan spekulera i paranoid schitzofren schizofreni är ju en psykossjukdom kan det dölja dig högpresterande ADHD som ryms inom autismspektrumdiagnoserna?

Tror något åt det hållet med. Kan nog vara så att hon övertolkat HOLs betydelse i hennes motgångar, även om han eventuellt inte varit schysst som en del antyder?
Citera
2019-09-07, 18:54
  #2215
Medlem
Sleipner08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svartheden
Med tanke på domarkårens kotteri så blir det svårt att hitta en som inte har en arbetsrelation med henne och således är jävig. Iaf i Sthlm där brottet begicks och hon är skriven.
Straffet hon kan få måste sättas mot risken för återfall/farlighet vilken är skyhög.

Målet kommer inte tas upp i stockholm överhuvudtaget delikatessjäv föreligger
Citera
2019-09-07, 18:58
  #2216
Medlem
Skönt att läsa att Henrik överlevde detta vansinnesdåd. Stackars barn.

Obehagligt att en ev "torped" ännu inte är gripen samtidigt överlever målet som förmodlingen lätt kan peka ut honom. Man får väl hoppas att han står under någon slags bevakning. Hotbilden måste ju anses vara stor även om den galna x frun nu sitter häktad.
Citera
2019-09-07, 19:00
  #2217
Medlem
Sleipner08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Hon har fått gedigen proffshjälp att rensa bort det lilla som funnits om henne för många år sedan.
Hon har aldrig varit internet-typen heller, samt hon har varit duktig på att slinka undan journalister och fotografer som velat intervjua henne vid rättssalarna i samband med hennes utövande.

Jag skojar inte när jag åter igen säger att det inte finns en enda bild på henne öppet.
När inte ens journalister just nu när hon är på löpet hos alla, kan hitta en bättre bild än en mycket gammal inscannad fotokopia, så lär ingen privatnisse finna det heller.


Går att begära ut bilden från pass eller körkort hos polisen på Kungsholmen!
Citera
2019-09-07, 19:03
  #2218
Medlem
carlpetersen73s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sleipner08
Går att begära ut bilden från pass eller körkort hos polisen på Kungsholmen!
De är sekretessbelagda numera.
Citera
2019-09-07, 19:04
  #2219
Medlem
Amless avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sleipner08
Går att begära ut bilden från pass eller körkort hos polisen på Kungsholmen!

Det är väl ändå ändrat. Nu är sådana bilder inte offentliga längre. Tror de ändrade typ 2014-2015.
Citera
2019-09-07, 19:04
  #2220
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Problemetär väl att många erkänner saker de inte gjort under tortyr också. Lättare hade ju varit om HOL kunnat prata ur skägget vid händelsen när hon skulle ha bitit hans vän.

Redan där mycket märkligt beteende av KL. Vilken vuxen människa biter en annan?

Även konstigare om maken hittade på denna story..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in