Citat:
Ursprungligen postat av
nightbeast
Vem har hävdat detta? Darwin upptäckte alternativet till slumpen, det naturliga urvalet. Hur lyckades du missa detta under alla år? ;-)
Javisst Darwin är en känd fantiserare. Men han räknade inte med cellen och store biologiska system där man inte kan ha 9 av 10 system för då fungerar inte systemet som helhet.. vilket betyder att cellen och tex. våra människokroppar.. inte kan ha evolutionerats från färre organ.. då hela kroppens system inte kunde fungera om inte alla organens system finns där från början, och detsamma gäller cellen.
Kanske trodde Darwin att människan kunde fungera utan alla organ på rätt plats från början. Kanske trodde han även att cellen kunde fungera utan alla delar på plats från början. Han hade en vild fantasi den där Darwin.
Vi kanske inte ska nämna att ekosystem inte heller fungerar om man tar bort tex. binas system av pollinering.. vilket betyder att ekosystemen måste ha skapats som helhet från början.. iaf med bina och blommorna.. för annars fanns det ju inga pollinerare från början.
I Darwin och andra ateisters vilda fantasi så var allt levande ett organ färre innan den eovlutionerade alla organ och lyckades fungera genom en livsgnista, av en slump.
Människor började väl troligen som ett hjärta och en hjärna i en fisk som sen krälade upp på land och evolutionerade ben , och sen evolutioneras den till en apa genom att ploppa fram extra organ och funktioner ut tomma intet som en big bang, för att evolutioneras till apor, och sen ploppade ännu fler funktioner och egenskaper fram ur apan "med tiden" och människan skapades som en smart apa och ateist.. och allt detta hände bara för att ett system inte behöver vara komplett från början.. så länge man har en fantasi som Darwin och ateister.. för isf kan organ och okompletta system bygga ihop och planera sig själva helt utan att vara medvetna om vad dom uppfinner för briljans genom sin omedvetna planering av biologisk design.