Citat:
Ursprungligen postat av
314Pi
Nej du ingår i "team fälla Davidssons" och det gör de flesta extremt trådaktiva. Men hur insyltade är ni egentligen, perifera, bekanta med, eller rent av släkt till de inblandade?
Jo men det har någon redan skrivit som svar, att de blivit outade och hotade på grund av närhet till fallet.
Jag tror nog också att jag ingår i "TeamFällaDavidssons"
Det gör jag eftersom jag vill att människor som har ihjäl folk skall hamna i fängelse.
Jag vill att offrets nära och kära skall få upprättelse, och få en ärlig möjlighet att gå vidare i livet med vetskapen av att deras barns, mors, systers mördare sitter bakom lås och bom.
Jag är övertygad om att Åklagaren har fått tag i dom skyldiga till detta.
Och jag tror att en till skall åka på skyddande av brottsling.
Det är förbannat svårt att få någon häktad för mord. Det tog 3 ggr innan Åkl kund få in SD häktad på "sannolika skäl" och det innebär att rätten har haft ett extra öga på Åkl bevisning.
När sen Åkl traskar in med HD till rätten (i detta uppmärksammade fall) så vill det nog fan till att Åkl har med sig ordentligt med bevisning, eftersom rätten då än mer kollar en extra gång.
I mina ögon så har Åkl gjort ett gediget arbete, och bevisningen MÅSTE ha funnits där, för annars hade INTE rätten gått med på en häktning av HD.
Så jag TROR stenhårt på att ÅKL har rätt personer i förvar, och att en till kommer åka på "skyddande".
Därför ingår jag i "TeamFällaDavidssons"