Citat:
Ursprungligen postat av
KurreCurry
Man kan tycka vad man vill om Zlatan men på fotbollsplanen har han ju verkligen uträttat en hel del, även om framgångarna i Champions League uteblev samt att det aldrig blev några framgångar med landslaget i EM eller VM.
Men, vad tror Flashback-expertisen? Hur länge kommer Zlatan att fortsätta spela fotboll? Avslutas karriären borta i Kalifornien, eller kommer Zlatan att göra comeback i Europa? Och blir det i så fall i någon av hans gamla klubbar - Man U, PSG, Milan eller kommer det att ske i någon annan klubb? Det har ju t ex ryktats om Napoli och andra italienska klubbar? Eller avslutas karriären i något asiatiskt land där Zlatan förmodligen kan ha lekstuga även om han närmar sig 40?
Enligt mig finns det 2 scenarion:
1. MLS blir slutstation för honom som fotbollsspelare.
2. Han kommer hem och spelar 1 eller 2 säsonger i Sverige för skojs skull.
Det första känns mest troligt.
Hade det visat sig vara alternativ 2 så tror jag att han chockar många och inte väljer Malmö utan ett av Stockholmslagen, av dom känns nog ändå AIK som det troligaste alternativet.