Citat:
Ursprungligen postat av
Elsa2018
Håller verkligen med dig om att alla klockor ringer när man läser det SD skrivit ( har inte läst mkt av vad JG skrivit). Det är bl.a. därför jag är HD kramare. Hon har nog haft det mycket svårt. Och visst, ni som tror att hon ligger bakom.... Kanske kunde hon drivas så helt utanför vettet att hon medverkade i mordet och det satte henne ännu mer fast i SDs skruvstäd. ( Eftersom de verkar mycket mer hopklistrade efter mordet.)
Jag tror stt HD är narcissisten som styrde dom allihop och hotade om både det ena och andra och på så sätt tvingade herrarna SD och JG att klappa henne medhårs och dalta med henne,
medans de ter sig utåt som de värsta egendomliga och desperata rövhål och hon njuter av skådespelet som spindeln i nätet.
Hon styr även LW, som i ren panik och rädsla kämpar med att få dom på foto alla tre, trots att HD och SD inte verkar vilja ställa upp på några foton. SD vågar inte titta åt LW. Men LW har goda avsikter för hon lägger upp fotona för att visa alla att hon är vänligt inställd till dom med sitt breda leende försöker hon dämpa triangelskvallret för att HD ska lugna ner sig.
Detta tänker jag var nog just skådespel, inte för att lura HD i första hand, utan för att dämpa hennes ilska, de var rädda för henne, särskilt SD och LW tänker jag.
Detta var då augusti 2017.
Hur blev livet sen? Blev det lugnare?
Jag tänker att HD blev ännu mer förbannad först av att bli fotad av LW, sin ärkerival och fiende nr 1, kanske påstår hon att LW är galen och att hon förföljer henne? För HD tar alla tillfällen i akt att få herrarna att dalta ännu mer, HD blir aldrig nöjd... Så det blev inga mer foton på de tre. LWs goda avsikter utåt hade säkert ändå någon liten god effekt på de som bara hört men ingenting visste.
De som visste då? De som stod precis utanför de precis allra närmaste. Om vi tänker att de nörmaste är LW JG HD SD som försöker dämpa allt. Vilka står utanför och rotar i vad som händer? Vad vet dom och vilka är mest intresserade av att rota och lägga sig i?
Kanske någon som varit kär i LW ett tag och ser sin chans att göra ett litet försök men det blir inte som han hoppats, LW är inte intresserad? Förnärmad vänds kärlek till hat, och han ställer sig på HD sida?
Ännu en potentiell medhjälpare inställer sig som HD marionettdocka, förblindad av sin hatkärlek till LW?
Finns det kanske fler som frivilligt ställde sig som marionettdockor till HD av samma anledning?