Citat:
Ursprungligen postat av
Sh.Holmes
Jag tror inte "massor" ville mörda LW. Det fanns en, möjligen två och dom gjorde det också.
Statistiken talar emot HD som ensam mördare men inte som delaktig, tvärtom är det vanligt. Det har inte framkommit ytterligare alternativa gm eller några troliga motiv, och det kan vara ett mord utan motiv men inte troligt.
Intressant är att se hur alla som figurerat i tråden lever och vad de gör idag, har de ändrat livsstil, flyttat osv.
Nej det verkar som allt fortgår som vanligt, det enda ovanliga jag kan se just nu är väl att ett par som skilt sig umgås mer än någonsin tidigare trots allt i bagaget. Och bägge i paret hade motiv att mörda LW.
Bägge bor också alldeles nära.
JG bor en bit bort men inte mer än att det tar 20 min på cykel.
Jag har lite svårt att tro att GM står att finna utanför den krets som polisen redan har förhört eller är kända. Av dessa 600 ca som polisen hört borde även ytterliga personer nämnts. Att ha så starka känslor att man begår ett så grovt våldsbrott som här kräver trots allt ett mycket starkt motiv.
Kan motivet skapats långt tillbaka i tiden men aktualiserats på nytt? Och därför varit i det fördolda fram till nu? Något som hände under utbildningstiden eller församlingstiden? Den aktiva Idrottstiden? Alltså innan geocachetiden. Tja, aldrig riktigt tänkt på den aspekten
tidigare men tänker nu att tiden som aktiv skidåkare med träningsläger mm och gemenskap mellan de aktiva åkarna påminner lite om geocache världen.
Jag har svårt att tro på en helt främmande person som GM. LW var inte sexuellt antastad eller rånad så den typen av motiv saknas helt. Möjligt religiöst betingad men även det känns svagt om än vissa märkliga alster vi läst och även det som skrivits i forumet innehåller rätt starka ord. Men mord, nja. Men detta är inte mitt område alls.
De i utredningen som nu pågått under lång tid och som till sitt förfogande har ett gediget material där ett hyfsat stort antal personer vänder på alla stenar, betraktar materialet ur alla synvinklar mm ....undrar hur långt dom kommit?
Att dom kommit längre är självklar då underlaget är så omfattande och redan en hel del kunnat rensats som ovidkommande. Vilken bit saknas i pusslet tro?
EDIT. Eller är orsaken till morden att finna endast i händelser och utveckling de senast 7-8 åren? Fram till mordet.