2019-08-18, 12:25
  #50833
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Mycket insiktsfullt.

Man tackar... Saker är f.ö. inte så ofta linjära förrän i efterhand när man summerar. Vilket påverkar även det jag skrev. En ”fasad” kan ha som syfte att lugna en och annan (ganska många...), men kan då förstås även dölja andra utbyten, ambitioner eller förhoppningar. Och saker kan förändras...
Citera
2019-08-18, 12:32
  #50834
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blessedfruit
Njae, jag vet inte egentligen. Jag har inte hört några dödsångestskrik, men jag föreställer mig att det hörs skillnad på röster. Tror inte du det?
Tacksam för att jag inte heller har hört något sådant skrik. Men i en lägenhet/hus kanske det är svårt att urskilja om det är skrik från flertalet personer. Jag inbillar mig att jag mest skulle känna en iskyla i kroppen. (Skulle dessutom inte vara så modiga som dalaan med sambo var som åkte ut och kollade om dom skulle se/höra något mer).
Citera
2019-08-18, 12:32
  #50835
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
Det håller jag med om. Tre till synes normala personer blir inte samtidigt så galna att de planerar ett mord. Knappast två personer heller. Däremot kan en ha sagt något som har triggat en annan till att agera. Men jag tror inte att flera personer ihop har planerat mordet, om det nu var planerat.

Jag tror inte det heller, även om det inte är uteslutet att det indirekt kan ha triggats av HDs beslut att vilja genom föra flytt och skilsmässa.

Man kan ju ana att det kan kännas för SD som att LW har förstört allt genom att inte bara anmäla och den senaste gången löpa linan ut, utan också genom att ha öppet pratat med HD.

Jag undrar om vad LW har pratat med HD om.

Eftersom jag misstänker att det som LW har utsatts för av SD är mycket värre än "bara" knoggnuggningen, så tänker jag att en kvinna som har läst psykologi, om hur man ska hantera människor i kris och samlevnad, säkerligen har förstått att det hon är utsatt för, det är det stor sannolikhet att HD också är utsatt för.

Så att HD försöker lämna SD, kan säkert bero på att LW har haft ett finger med i spelet där.

Jag kan förstå att SD som tidigare känt sig som kungen i djungeln, med två vackra kvinnor, nu plötsligt känner sin maktposition nerpetad till botten, när bägge vänder sig emot honom.

Jag tolkar HDs underliga beteende med att fortsätta att umgås med SD som ett beteende hos någon som i åratal levt med en person som har varit starkt dominerande i förhållandet. Det är inte säkert att hon är helt ovetande om hur det kan förhålla sig med mordet, men de inre försvaren och överlevnadsinstinkten tar över.

Om det varit fler personer med i spelet då hade säkerligen scenariot sett annorlunda ut. Mordplatsen hade varit en annan, och LW hade inte lurats ut ur sitt hem för att mördas 150 m från bostaden.

Om LW hade kommit hem till SD i något ärende sent på kvällen och HD hade varit där inför USA resan, då kanhända hade det kunnat spåra ur med två personer involverade. Möjligen.
Då hade dock säkert barnen varit hemma i SDs hus, så kanske inte.

Nä, med den tidigare historiken (ja, jag tror att det varit mycket grova händelser förutom anmälningarna) så finner jag det inte sannolikt att det är fler involverade i mordet.

Hur ofta har det hänt där det förekommit våld i nära relationer tidigare och därefter har flera ingått i en mordkomplott mot det tidigare offret? Särskilt som att vi pratar om denna socialgrupp där inget missbruk eller annan kriminellt förekommit?

Kan någon ta upp något tidigare svenska fall där något sådant har hänt?
Citera
2019-08-18, 12:34
  #50836
Medlem
hoppsanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Medimera
Och vem är seriös?
Ingen kan man tycka, förutom Dalaan och MV, inte förglömma Sherlock.
Varken du eller jag ingår i den kategorin.
Vi är helt överens här.
Det är ändå svårt att låta bli att spekulera.
Jag har aldrig påstått att jag har fakta.
Citera
2019-08-18, 12:40
  #50837
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrPitiful
Jag undrar, ...när eventuellt en eller kanske två - tre gärningspersoner i slutändan har kunnat fastställas i den här enorma soppan... Hur kommer stämningen att vara i det berörda bostadsområdet då, ...mellan alla som faktiskt visar sig vara oskyldiga men som så vilt har spekulerat i alla riktningar och verkligen försökt att vända (rulla runt) alla stenar i det oändliga i sina försök att hitta en skyldig syndabock? Om man som icke inblandad trådspekulant själv varit en av de många misstänkta som sedan visar sig vara mer eller mindre oskyldig, ...hur skulle man själv då må när man till slut vet vem som är "skyldig"? Hur många år kommer det att ta innan det kommer att råda grannsämja/kamratanda ibland somliga i Örebro igen...?

Jag tänker att det ändå finns olika anledningar till att man vanligtvis låter polis och andra myndigheter lösa sådana här saker med hjälp av försiktiga utredningsmetoder och under en kontrollerad sekretess...

Skulle man kunna tänka sig att det här fallet egentligen redan är så kallat "polisiärt uppklarat", ...dvs att polis och utredande myndigheter på ett eller annat sätt redan har fått ta del av eller kunna lista ut vad som faktiskt kan ha hänt, ...men man väljer att så att säga "lägger locket på" för att skydda vissa inblandade. Det här kanske är ett sådant fall där man inom den utredande myndigheten redan har kommit fram till att det skulle vara väldigt onödigt att genomföra en rättegång för att lagföra den som är skyldig till att LW inte längre är i livet. Jag undrar en smula över hur pass säker Flashbacks framtid kan tänkas vara ifall det visar sig att man ifrån forumets håll låter sådana här ändlösa spekulationer sväva ut helt fritt i ett kanske ömmande särfall. Även om man talar anonymt här och känner att flashback är en slags fristad för fritt tänkande och ordande så kanske det ändå finns något slags gräns för när olika samhälleliga instanser kan börja fundera över hur pass fritt det "fria" ordet får lov att vara i ett skyddat demokratiskt samhälle där varje enskild medborgare ändå har rätt till en slags grundtrygghet. En sådan grundtrygghet kallas "rätten till fair trial".....

Hej MrPitiful!

Tack för det du skrivit här, jag håller givetvis med dig!!

Det är givetvis hemskt för alla som hängs ut i tråden, allra särskilt för de sörjande barnen, som UW och LW föräldrar som närmast sörjande.

Men Flashback finns, vare sig jag skriver eller inte, jag har inga onda avsikter med att försöka vända på varje sten!!
Men jag förstår att de som nämns kan uppfatta det så, givetvis!

Jag försöker bara att få alla att ifrågasätta det de vet, om deras uppgifter verkligen är fakta? Eller om de missförstått eller tom blivit lurade och inte insett detta?
Jag upprepar därför uppgifter i tråden och hoppas att de som läser kan erkänna att de kan misstagit sig, eller fortsatt hävdar det de redan tidigare har sagt, stämmer?

Så på så vis, hoppas jag att de inblandade samtidigt kan få upprättelse i tråden, jag vill gärna tro att de som skrivit vill vara ärliga men vid eftertanke börjar ifrågasatta hur de fick informationen och om den är riktigt sant?

Min avsikt är inte att skapa någon osämja alls. Tvärtom!!!
Tycker att de som lämnat uppgifter bara ska tänka till en extra gång, nu har de chansen att säga att det var fel i så fall!!
För allas skull och hoppas att de inblandade förstår mina spekulationer?? Jag hoppas att alla postare nu förstår mina spekulationer lite bättre???
Hoppas på att tråden får fortsätta lugnt och sansat istället för onödigt tjafsande och med hot som det skrivits om???
Varför hota någon?? Det blir bara misstänksamt eller??
Citera
2019-08-18, 12:45
  #50838
Medlem
Honan6s avatar
Tar mig lite tid och försöker få ihop en ny sammanställning med bilder i ett dokument som är tänkt att laddas upp en vacker dag (risk för att det dröjer länge). Under tiden far naturligtvis en mängd frågetecken med undringar om hur de närmaste kring Lena mår. Livet måste gå vidare, men det går de fakto en mördare går lös och Lena har fortfarande inte fått upprättelse. Må den dagen komma snart.

I samlandet av dokumentation stötte jag på en bild som Lenas äldsta son har lagt ut på IG och ingen av hans följare har gillat bilden. Det kan möjligen bero på att den ser ut att vara tagen en tidig morgon ifrån gång- och cykelbron där man kan se till fyndplatsen på vänster sida.
Citera
2019-08-18, 12:47
  #50839
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OzzieTheOwl
Nej, men hold your horses - MH har en
dotter i Örebro?! Nu har jag MH:s blogg på
en dator på annat ställe än jag befinner mig,
och kan tyvärr ej kolla upp det hela.

Men minns jag rätt så hade MH en son
som bodde under en tid (gick i skola?) i
Örebro och som hon - under tiden bloggen skrevs -
skulle hjälpa till med en flytt från Örebro.

Hej OzzieTheOwl!
Ja jag vet att mina spekulationer är något vilda, jag glädjer mig att du kommer med intressant information om MHs son, sonen hade jag totalt glömt bort!!
Minns dessutom att någon nämnde sonen som kan blivit arg då mamma MH skulle sälja lägenheten och han fick flytta igen?? Vet förstås inte om jag minns exakt det postaren skrev men någonting sånt?
Kan sonen bott kvar vid tillfället för mordet eller flyttade han fort från Örebro?
Citera
2019-08-18, 12:56
  #50840
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
Inlägget om att MH har alibi kom inte från en seriös person.

Hoppsann!!
Det där var mycket intressant, minns du vem som påstod att MH har alibi?
Så får vi hoppas, att vederbörande återigen vill deltaga och skriva, efter noga eftertanke givetvis!!!!
Citera
2019-08-18, 13:07
  #50841
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ulanna
Hold your horses, folks! Mycket skenande med teorier i tråden efter JM:s inlägg (som vanligt). Hen ler nog nu.

LW skulle hämtas upp för Norgefärden på onsdagsmorgonen.
På tisdagen fyllde LW:s yngsta son år. Hans födelsedagspresent blev en försvunnen mamma som sen hittades mördad.
LW mördades på måndagen ca 23.35 den 14 maj.
SD är huvudmisstänkt (fortfarande).

Ville egentligen någon kvinna följa med SD till USA? Gjorde LW narr av honom? Han fick skylla sig själv att ingen ville ha honom längre?

Teori:
Huvudmisstänkt är skyldig.
HD och JG skyddar den misstänkte.
MH är nöjd att LW är mördad, men oskyldig. När hon hängde ut LW och barnen på sin blogg i juli -18 var hon nog förhörd och såg sin chans att hämnas U och smutskasta familjen W.

Ulanna!
Är du helt säker på att det var onsdag onsdagmorgonen Norgegänget skulle hämta upp LW?
Vet du när i tid som LW bestämde sig för att följa med dom?
Det har kommit uppgifter om att LW hastigt beslutade sig för att följa med på den resan, och att de därför fick skjuta upp avresedagen till Norge?

Ja jag håller med dig ang MH, med den historik med fam W, och hennes offentliga blogg, är det mycket logiskt att hon blev förhörd tidigt!
Citera
2019-08-18, 13:14
  #50842
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hoppsann
Eller för att de är kvinnor som kan ha orsak att vara svartsjuka på LW.
Eller för att de är barn till mordoffret.

Vem förtjänar mest kritik?
De som hänger ut män, kvinnor eller barn?

De som hänger ut barnen W, låt dom vara ifred, låt dom få sörja ifred. Hur barn reagerar är olika, de kan förnekat vad som hänt och vägrat tro det är sant, de behövde kanske hjälp för att kunna ta det hemska beskedet till sig??
Tolka därför ingenting av deras reaktion på sociala medier efter mordet på deras mamma.
Citera
2019-08-18, 13:15
  #50843
Medlem
Blessedfruits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag tror inte det heller, även om det inte är uteslutet att det indirekt kan ha triggats av HDs beslut att vilja genom föra flytt och skilsmässa.

Man kan ju ana att det kan kännas för SD som att LW har förstört allt genom att inte bara anmäla och den senaste gången löpa linan ut, utan också genom att ha öppet pratat med HD.

Jag undrar om vad LW har pratat med HD om.

Eftersom jag misstänker att det som LW har utsatts för av SD är mycket värre än "bara" knoggnuggningen, så tänker jag att en kvinna som har läst psykologi, om hur man ska hantera människor i kris och samlevnad, säkerligen har förstått att det hon är utsatt för, det är det stor sannolikhet att HD också är utsatt för.

Så att HD försöker lämna SD, kan säkert bero på att LW har haft ett finger med i spelet där.

Jag kan förstå att SD som tidigare känt sig som kungen i djungeln, med två vackra kvinnor, nu plötsligt känner sin maktposition nerpetad till botten, när bägge vänder sig emot honom.

Jag tolkar HDs underliga beteende med att fortsätta att umgås med SD som ett beteende hos någon som i åratal levt med en person som har varit starkt dominerande i förhållandet. Det är inte säkert att hon är helt ovetande om hur det kan förhålla sig med mordet, men de inre försvaren och överlevnadsinstinkten tar över.

Om det varit fler personer med i spelet då hade säkerligen scenariot sett annorlunda ut. Mordplatsen hade varit en annan, och LW hade inte lurats ut ur sitt hem för att mördas 150 m från bostaden.

Om LW hade kommit hem till SD i något ärende sent på kvällen och HD hade varit där inför USA resan, då kanhända hade det kunnat spåra ur med två personer involverade. Möjligen.
Då hade dock säkert barnen varit hemma i SDs hus, så kanske inte.

Nä, med den tidigare historiken (ja, jag tror att det varit mycket grova händelser förutom anmälningarna) så finner jag det inte sannolikt att det är fler involverade i mordet.

Hur ofta har det hänt där det förekommit våld i nära relationer tidigare och därefter har flera ingått i en mordkomplott mot det tidigare offret? Särskilt som att vi pratar om denna socialgrupp där inget missbruk eller annan kriminellt förekommit?

Kan någon ta upp något tidigare svenska fall där något sådant har hänt?

Klok analys, som vanligt!
Citera
2019-08-18, 13:18
  #50844
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Medimera
Och vem är seriös?
Ingen kan man tycka, förutom Dalaan och MV, inte förglömma Sherlock.
Varken du eller jag ingår i den kategorin.

Medimera, vi hoppas givetvis att den postaren återigen vill svara i tråden, efter att ha funderat noga!! Alla kan missförstå saker och sedan inse att det kan vara fel?? Men alla vill inte erkänna om de kan förivrat sig, det återstår att se????
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in