Citat:
Ursprungligen postat av
zoomlander
Han kan ju fått ett dåligt besked dagen innan? och var påväg dit för att sätta kniven i ngn kärring på socialen? eller haft möte där ?
Bra tanke där! Anta att han tänkte ge sig på en kvinna på socialen som han anser sig ha blivit dåligt behandlad av. Att han skulle göra det när hon är på väg till jobbet. Och så kommer Anna-Lena. Plats och tid stämmer, eventuellt även utseende. Det är fortfarande inte riktigt ljust ute. Han tar fel på person, pojken blir vittne och måste röjas ur vägen.
Då är det tre frågor kvar, var Anna-Lena på väg i riktning mot socialkontoret, annars är det scenariot inte troligt, och är det säkerställt vem som blir utsatt först, pojken eller kvinnan? Alla verkar utgå från att pojken utsattes först och kvinnan gick emellan, men vet man säkert? Och jobbade någon kvinna på socialen som kunde tänkas gå den vägen till jobbet?