Citat:
Ursprungligen postat av
jjujju
Du skriver att du har svårt att komma igång med saker? Hur kommer det sig? Vet du inte vart du ska börja eller handlar det om att du inte orkar? Eller handlar det om att du inte vet vad du ska göra öht?
Jag tycker att det är synd att du slösar bort ditt liv på det här sättet, när jag var deprimerad så fick jag antidepressiva som gjorde att jag fick orken att ta tag i mitt liv och helt ärligt så fungerar det sålänge man ser till att fixa sitt liv medan man har den orken som medicinen ger en, du kommer må bra men det viktiga är att du har ett mål att t.ex. använda dom under 9 månader och sen sluta men att se till att du har fixat ditt liv med jobb, träning, socialisera dig och kanske skaffa dig en pojkvän
Det ser ibland ut som att den riktiga viljan inte finns där för dig, jag har läst mycket du skrivit och det känns mest som att du vill att problemet ska försvinna av sig själv och det gör det inte. Det är du som måste ta första steget om du vill få förändring, jag rekommenderar dig att ta antidepressiva - saker och ting kan inte bli värre än vad dom redan är? Den enda bieffekten jag fick av Flouxetin var svettningar på natten i början, annars blev jag sjukt glad och energisk och positiv...många rädslor försvann och livslusten flödade och jag älskade det!
Jag var väldigt glad och positiv innan psykiatrin. Dock klarade jag inte att vara ensam och föll lätt ned i djupa tankar, redan efter en timme. Svårigheter att påbörja saker, vet inte varför, men mest egentligen när jag var ensam.
Behövde ofta ta mini power naps för att må bra, men inget som störde mig.
Kände mig ensam på jobbet och mitt förhållande blev sämre, samtidigt. Det var så tyst på jobbet. Man satt tyst med sina arbetsuppgifter och jag klarade tillslut inte av det.
Tillfällig svacka i livet bara. Men blev övertalad att ta Propavan pga att jag "endast" sov 7 timmar per dag, började då sova hela dagarna i stället. Och trodde jag var utmattad

, sen fastnade jag i arbetslöshet.
Men iaf nu blev jag tvångsmedicinerad av psyk och har fått sådana jobbiga kvarstående biverkningar. Psyk förnekar inte detta. Min far gapade på psyk och mig... Då jag "mått dåligt" i flera år. Men jag själv var ute på aktiviteter dagligen, tränade, festade, dejtade och hade eg ganska milda besvär

. Men svårigheter att ta mig ur min situation och börja jobba igen. Jag tror eg om någon bara suttit med mig en kväll och tittat på jobb så hade jag varit på banan igen.