Citat:
Ursprungligen postat av
Kumabjorn
Rent teoretiskt kan man naturligtvis det. Problemet är att dagens makthavare inom LDP är barnbarn till makthavarna på 40- och 50-talen och familje (läs; klan) band är starkare än politisk pragmatism.
Jag förstår att det är familjerespekt samt starka traditioner, som ligger till grund för LDP:s syn på denna historik.
Dock har jag fått uppfattningen, (men kan ha fel) att under de senare decennierna, har LDP fått en större bredd vad avser de ideologiska strömningarna, även om LDP naturligtvis står till höger om alla andra större partier.
Man leker inte, med arv - respekt och traditioner i Japan, det har jag lärt mig.
———
En passus med en fråga som intresserar mig:
Det var det en stor sak, inte bara för Japan och Japaner, när Japanska styrkor för första gången efter WW2 skickades utomlands av Junichiro Koizumi. (Irakkriget)
Finns det något mer djuplodande material eller artiklar som belyser för och efterspel när detta skedde?
Tack på förhand!